Komerční prezentace Aktual.: 20.01.2025 20:01
Praha – Inaugurační projev staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa působil velmi bojovně, zdá se být odhodlán k mnohem agresivnějšímu a rychlejšímu prosazování politických priorit než v případě prvního volebního období. ČTK to sdělil amerikanista Jakub Dopieralla z Univerzity Karlovy (UK). Podle politologa Kryštofa Kozáka z UK byl hlavním tématem projevu budovatelský optimismus ohledně budoucnosti, když Trump opakovaně zmínil přicházející zlatý věk Spojených států. Rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký pro ČTK uvedl, že Trump cílil na americké publikum, především na své podporovatele.
Republikánský prezident oznámil, že znovu vyhlásí krizový stav kvůli nelegální imigraci z Mexika a že na jižní hranici USA pošle vojáky. Uvedl také, že Spojené státy začnou naplno využívat své zásoby ropy a plynu a budou fosilní paliva vyvážet do celého světa. USA si podle Trumpa také vezmou zpět Panamský průplav. Mluvil také o zavádění cel a přejmenování Mexického zálivu na záliv Americký.
S ohledem na vztahy USA a Evropské unie byla podle Dopierally klíčová zejména pasáž, v níž Trump pokračoval v obhajování politiky uvalování cel na dovážené zboží. „V projevu nezaznělo konkrétní číslo výše tarifů, nicméně pokud by se jednalo o vysoká cla, mohlo by to potenciálně znamenat značné zpomalení již tak pomalého ekonomického růstu ekonomik členských zemí EU, včetně České republiky,“ míní politolog.
Projev podle něj celkově působil velmi bojovně. „Donald Trump se zdá být odhodlán k mnohem agresivnějšímu a rychlejšímu prosazování svých politických priorit, než jak tomu bylo během jeho prvního volebního období. Především v tématu migrace a deportací se dají očekávat skutečně radikální kroky, včetně avizovaného nasazení armády na americké půdě,“ dodal Dopieralla.
Podle Kopeckého nezaznělo nic o budoucí transatlantické spolupráci s výjimkou tarifů a cel, které podle všeho plánuje Trump navýšit i pro země EU. „Upřímně řečeno jsem očekával projev více sjednocující, takový podle mě USA dnes potřebují,“ podotkl. Proslov podle něj připomínal spíše souhrn nejúdernějších proklamací z předvolební kampaně.
Kampaňovitý styl řeči podle Kopeckého vedl k poměrně černobílému portrétu Ameriky minulé a budoucí. „Své vítězství považuje za mandát k tomu, aby napravil hroznou zradu a celou řadu zrad minulého období. Hovořil také o zkorumpovaném establishmentu a osvobození národa,“ uvedl rektor. Obává se, že roli sjednotitele s tak jednostrannou rétorikou sehrát nemůže. „Vyjádřil i ambici stát se mírotvorcem, ale zároveň deklaroval snahu vzít si zpět Panamský průplav,“ dodal.
Hlavním tématem projevu byl podle Kozáka především budovatelský optimismus ohledně budoucnosti. „Připomenul jak ambiciózní pionýrské dobývání Divokého Západu i bouřlivý technologický pokrok jako důsledek podnikavé a vytrvalé mentality. Podobně, jako to uměl Ronald Reagan, se pokusil dodat Američanům naději a sebevědomí ohledně světlých zítřků, které zahrnují jak bezpečná města bez kriminality, tak cestu na Mars,“ podotkl.
Pro okolní svět by podle odborníka mělo být trochu znepokojivé, že prezident otevřeně mluví o tom, že cesta k americké velikosti povede na úkor cizích zemí, ať už spojenců, či konkurentů. „Hodně si například slibuje od zavedení cel a tarifů, které budou příjmem amerického rozpočtu,“ poznamenal.
„I strategie masivní podpory těžby ropy (‚našeho tekutého zlata‘) má za cíl především zlevnit ceny energií pro americké firmy, aby tak získaly konkurenční výhodu. To se však stane na úkor celé planety, neboť tato politika pouze vyhrotí klimatickou krizi,“ dodal Kozák.
„Tón projevu ukázal, že to s expanzivní politikou a možnou agresí vůči Grónsku, Panamě a Kanadě asi myslí alespoň trochu vážně. Stejně tak je zjevné, i z již známých jeho prvních exekutivních příkazů, že imigrace a radikální změny v byrokratickém aparátu federálních ministerstev a agentur jsou mezi prioritami nastupující administrativy,“ sdělil ČTK Jan Beneš z Ostravské univerzity. V projevu podle něj nechyběla silná prohlášení plná tradičních amerických hodnot, v kontrastu s nimiž zazněly první kroky nového prezidenta, které jdou proti jejich samotnému duchu, míní.