Aktual.: 6.11.2024 11:43
Praha – Republikán Donald Trump, který podle propočtů amerických médií zvítězil ve volbě prezidenta Spojených států, je nevypočitatelný a nepředvídatelný. Uvedli to politologové, které dnes oslovila ČTK. Evropská unie by tak měla převzít větší odpovědnost za svou bezpečnost a obranu i za podporu Ukrajiny. Zásadní změny v česko-amerických změnách nečekají.
Martin Jirušek z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně míní, že staronový prezident výrazně nezmění americkou politiků vůči Izraeli či Íránu. Očekává ale menší angažovanost Spojených států v konfliktu na Ukrajině, což Trump avizoval v předvolební kampani. „Evropa bude muset převzít větší odpovědnost za podporu Ukrajiny,“ uvedl Jirušek.
Dopady na vztahy s EU jsou vzhledem k Trumpově nepředvídatelnosti těžké odhadovat. V kampani mluvil například o zavedení dovozních cel na ochranu amerického trhu. „Každá akce ale vyvolá protiakci a Trump si je vědom toho, že by případná odvetná opatření ze strany EU mohla mít negativní dopady na americké spotřebitele,“ dodal politolog.
Také Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO očekává změny amerického postoje k Rusku a Ukrajině. „Tak jak je Donald Trump nevypočitatelný, tak já si troufám tvrdit, že jeho postoj vůči Putinovi bude daleko tvrdší, než byl ten současný, a že se možná ještě budou všichni divit, jak ten tlak na Putinův režim bude silný,“ řekl Mrklas. Vůči Evropě bude podle něj Trump nesmlouvavý ve dvou základních bodech. Prvním je dodržování závazků členských států NATO k výdajům na obranu, které mají dosáhnout minimálně dvou procent hrubého domácího produktu členské země. „Nebude chtít žádné kompromisy a bude tlačit na spojence. Pokud to nebudou dodržovat nebo nenaplní v rozumném čase, je možné, že se začne z Evropy programově stahovat,“ uvedl Mrklas.
Trump podle něj také bude naléhat na EU, aby se jasně vyslovila, na čí straně stojí v obchodních vztazích mezi USA s Čínou. „To bude možná složitější, protože obchodní vztahy jednotlivých států v Evropě jsou různorodé a koordinace a jasná podpora Spojených států bude dost složitá,“ dodal. Bývalý a pravděpodobně i budoucí prezident USA se před volbami zmiňoval o zavedení šedesátiprocentních cel na import veškerého čínského zboží.
Česko-americké vztahy, které nejsou zatíženy žádnými zásadními problémy, budou podle Jiruška fungovat bez ohledu na osobu amerického prezidenta. Žádné zásadní změny proto nečeká. Nepřímo je mohou ovlivnit případné změny ve vztazích mezi USA a EU či NATO, kterých je ČR členem.
Mrklas poukázal na některá problematická vyjádření českého prezidenta Petra Pavla. Zhruba před dvěma lety, tehdy jako soukromá osoba, řekl, že na něj Trump působil jako odpudivá lidská bytost. „Protože Trump často dělá politiku podle sympatií, tak se trochu obávám, jestli si nevzpomene, co o něm Petr Pavel říkal, ale zase bych to nepřeceňoval,“ uvedl. Politolog připomněl i silné vazby na Česko, které má část Trumpovy rodiny. První Trumpovou manželkou byla lyžařka, modelka, podnikatelka a zlínská rodačka Ivana Trumpová, za svobodna Zelníčková (1949 až 2022). Měli spolu syny Donalda a Erika a dceru Ivanku.
Česku může podle Mrklase prospět i to, že Trump mnohem lépe než jeho soupeřka Kamala Harrisová dokáže udělat ze Spojených států opět respektovanou velmoc. „Budou znovu obávaným hráčem mezinárodních vztahů, a to může prospět i nám,“ řekl.
Jirušek míní, že ve prospěch Trumpa v prezidentských volbách kromě jiných faktorů rozhodla i větší schopnost mobilizovat voliče. „Trumpa přišli volit i lidé, kteří by jinak k volbám nešli. V situaci, kdy je americká společnost silně rozdělena, bylo jasné, že klíčovou roli sehraje mobilizace voličů,“ dodal.