Aktualizace: 9.07.2024 17:14

Budapešť – Rozzuření činitelé v Evropské unii se snaží zkrotit samozvaného prezidenta Evropy. Od chvíle, kdy Budapešť minulý týden převzala rotující předsednictví EU, se maďarský vůdce Viktor Orbán pohybuje jako zfetovaný kocour, napsal server Politico.

Z Kyjeva, kde se setkal s jím nenáviděným Volodymyrem Zelenským, přes Moskvu, kde si popovídal s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, až do Pekingu, kde si potřásal rukou s předsedou Si Ťin-pchingem, uskutečnil maďarský premiér závratný program globální diplomacie, který má podle jeho slov přinést mír Ukrajině.

Skuteční šéfové Evropy z Orbánova hyperaktivního poskakování obraceli oči v sloup. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i šéf Evropské rady Charles Michel maďarského vůdce peskují, protože jim krade show a v Bruselu vědomě budí kontroverze.

Rozruch na sociálních sítích minulé úterý, druhý den půlročního maďarského předsednictví v Radě EU, vyvolalo video, které Orbána záměrně vykreslovalo jako muže na misi.

Okázalá kolona s houkajícími sirénami a blikajícími modrými a červenými světly na cestě „za mírem“. Dramatická hudba, záběry ve stylu akčních filmů a tu se – o 2100 kilometrů dál, v hlavním městě Ukrajiny – objeví muž, který tvrdí, že může svět uchránit před světovou válkou.

Hudba zesiluje, když dorazí k prezidentskému paláci v Kyjevě. Orbán usedne s ukrajinským prezidentem Zelenským ke „tříhodinovému jednání“, které skončilo úsměvy na obou stranách a tiskovou konferencí s podáním ruky.

O pouhé tři dny později byl Orbán na cestě znovu – a vyvolal tak mnohem větší kontroverzi mezi vedoucími představiteli EU, kteří trvají na tom, že za ně nemluví a že role maďarského premiéra v Radě EU je z diplomatického hlediska irelevantní.

Tentokrát Orbán nabídl stejnou ruku v Moskvě Putinovi, krvežíznivému ruskému vůdci, který už léta vede válku na Ukrajině a ohrožuje poválečnou bezpečnostní architekturu Evropy.

Navzdory námitkám z Bruselu Orbán hrdě prohlásil, že do Moskvy přijel jako emisar Evropské unie. „Bez dialogu a diplomatických kanálů nemůžeme dosáhnout míru,“ řekl v Kremlu. „Zažil jsem, že pozice jsou od sebe vzdálené, ale pokud jde o obnovení dialogu, byl dnes učiněn první důležitý krok.“ Na konci jeho cestovního videa se objevilo logo maďarského předsednictví s trumpovským heslem: Make Europe Great Again (Učiňme Evropu opět skvělou).

Orbánova návštěva u Putina – během níž se zdálo, že maďarskému premiérovi chybí něco ze siláckého vystupování, které bylo patrné ve videu z Kyjeva – se mu vrátila jako bumerang, když v pondělí ráno Putinova armáda vybombardovala dětskou nemocnici v Kyjevě.

Podle jednoho z bruselských zasvěcenců tato diplomatická mise odpadlíka maďarské předsednictví v EU zcela zabila.

„Členské státy podráždilo už heslo ‚MEGA‘. Ale setkání s Putinem maďarské předsednictví zastíní natrvalo,“ řekl v pátek serveru Politico unijní diplomat EU, který kvůli citlivosti věci nechtěl hovořit jinak než anonymně. „Takovým setkáním předsednictví skončí dříve, než skutečně začalo.“

Skutečně však na tom Orbánovi záleží ? Nebo využívá předsednictví jako nástroj k tomu, aby se choval tak, jak ho nazývají jeho příznivci doma: Vůdcem Evropy?

V pondělí ráno se muž na misi ohlásil z Pekingu.

„Čína je jedinou světovou mocností, která se jasně zasazuje o mír. To je důležité pro Maďarsko a celou Evropskou unii,“ řekl Orbán a poklonil se čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, kterého USA – spojenec Maďarska v NATO – obvinily z podpory ruské agrese na Ukrajině.

Skutečný důvod Orbánovy smršti v prvním týdnu předsednictví v EU však může být spíše domácí povahy.

Orbánova strana Fidesz v evropských volbách právě utrpěla nejslabší výsledek za posledních 15 let a objevil se nový protivník. Péter Magyar byl dlouholetým Orbánovým spojencem, ale v únoru se obrátil zády k budapešťskému establishmentu, založil hnutí, které se přeměnilo na stranu – a u volebních uren získal téměř 30 procent hlasů. Byl to nejsilnější výsledek opoziční strany v Maďarsku za posledních 15 let.

Po těžké recesi a při prázdné pokladně nemůže Orbán veřejnosti nabídnout nic, co by mu mohlo získat podporu. Mohl by se však prezentovat jako „mírotvorce“, stejně jako to dělal během volební kampaně.

„Orbán si tradičně buduje expanzivní zahraničněpolitický narativ už prakticky od let 2014 až 2015. Současný zjevný přímý důsledek je jeho narativ ohledně ‚mírové mise‘, který je také o tom, že prosazuje své ekonomické zájmy, a který v posledních volbách velmi intenzivně budoval pro svou voličskou základnu,“ řekl serveru Politico geopolitický analytik společnosti Red Snow Botond Feledy.

Orbánova taktika se však může obrátit proti němu. Velvyslanci EU budou o Orbánově předsednictví a jeho nedávných cestách jednat na středeční schůzce v Bruselu, což je první náznak toho, že by představitelé EU mohli přejít od pouhého veřejného odsouzení ke konkrétním krokům, které by měly Budapešť zkrotit.

Podle jiného diplomata z EU rostou obavy z Orbána. „Mělo by být jasné, že zastupuje pouze svou zemi, ale místo toho záměrně ponechal mnoho nejasností,“ řekl diplomat.

Dodal, že po prvním týdnu předsednictví je napětí vysoké a očekává se, že se bude dále zvyšovat, až bude 20. července zasedat Rada pro zahraniční věci (FAC), protože Maďarsko nadále blokuje financování, které má Ukrajině pomoci získat peníze od EU na nákup zbraní.

Třetí diplomat z EU, který rovněž hovořil pod podmínkou anonymity, řekl serveru Politico: „Nyní diskutujeme o tom, co přesně ve středu uděláme. Existuje velmi jasný politický nesouhlas.“

Je nepravděpodobné, že by měl Brusel chuť Maďarsko kvůli Orbánovu globálnímu vystupování zkusit okamžitě klepnout přes prsty, byť podle analytiků existují mechanismy, jak Orbána předsednictví zbavit.

„Pokud projeví odhodlání adekvátně zareagovat na Orbánovu diplomacii ve stylu ‚šok a hrůza‘, jejímž cílem je rozkládání a zesměšňování EU, mohou se maďarského předsednictví zbavit během několika týdnů,“ napsal Dániel Hegedüs, vedoucí pracovník institutu German Marshall Fund.

K přepsání harmonogramu rotujících předsednictví a posunutí data začátku nadcházejícího polského předsednictví o několik měsíců dopředu by byla zapotřebí čtyřpětinová většina v Evropské radě.

Orbán nejeví přílišné známky toho, že by chtěl uposlechnout výzev Bruselu ke zdrženlivosti – či že si dělá těžkou hlavu z pokusů o ukončení jeho předsednictví. Nadále plní cestovní plán, nad kterým by zaplakala i Taylor Swiftová – už je na cestě do Washingtonu na summit NATO, který se koná tento týden.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.