Aktual.: 3.04.2025 18:09

Praha/Washington – Čeští politici, ekonomové i firmy považují cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem za nešťastná, očekávají negativní dopad. Podle odhadu ministerstva financí způsobí cla zpomalení českého hospodářského růstu o 0,6 až 0,7 procentního bodu. Asociace exportérů čeká, že v ČR bude negativně zasažen především subdodavatelský průmysl. Hrozí omezení výroby a propouštění. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plánuje posílit exportní podporu. Podle vládních politiků musí Evropa na Trumpovo oznámení odpovědět, opoziční hnutí ANO nesouhlasí.

Premiér Petr Fiala (ODS) pro Deník.cz uvedl, že patří mezi lidi přesvědčené o výhodnosti volného obchodu s co nejméně bariérami. Trumpův krok proto považuje za nesprávný a nešťastný. Upozornil, že struktura cel zatím není zcela jasná. „A dokud není jasná, tak není možné ani přesně spočítat ty dopady,“ řekl. Evropa je podle něj připravená s USA jednat, ale zároveň jasně odpovědět. „Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky, a my to nemůžeme přejit mlčením,“ řekl dnes premiér ČTK.

Také ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se domnívá, že pokud bude Amerika na clech trvat, Evropa musí odpovědět. Za výhodné by považoval, kdyby mezi Spojenými státy a Evropskou unií fungoval volný obchod. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba může Evropa reagovat například zavedením cel na digitální služby firem, jako jsou Apple, Google nebo Meta. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zdůraznil, že celní válka nikomu nepomůže. České televizi řekl, že Evropa má na to, aby se USA v celní válce bránila.

„Obchodní válka, kterou svými kroky iniciuje (americký prezident) Donald Trump, je hra se záporným součtem,“ napsal na síti X ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V lednové prognóze očekávalo ministerstvo financí v letošním roce růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 procenta, cla ale růst zpomalí. Ministerstvo zároveň upozornilo na to, že výsledný efekt bude záležet na řadě dalších faktorů.

Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček se domnívá, že přímý dopad oznámených amerických cel na české domácnosti a spotřebitele bude minimální. ANO podle něj nedoporučuje přijímat odvetná opatření. „Kloníme se k názoru Velké Británie jednat s rozvahou a věcně a hlavně vyjednávat,“ uvedl. Také podle předsedy Motoristů sobě Petra Macinky je potřeba zachovat chladnou hlavu. Pokud nastane propouštění, bude to v důsledku zavádění nesmyslných zelených politik EU, nikoli kvůli nové celní politice USA, míní.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk uvedl, že samotné podniky mají jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. „Budou hledat další úspory nákladů, což ale stačit nebude. Podniky, které do USA přímo vyvážejí, budou zvažovat, zda se jim vyplatí alespoň část výroby přesunout do USA. To ale nebude dobré pro ČR ani EU,“ řekl. Hledání a získání nových trhů pro české zboží bude podle Daňka obtížné a především nákladné, pomoci by mohla vláda.

Vývoz z České republiky do Spojených států loni podle dat MPO činil 186 miliard korun a dovoz z USA do Česka 149 miliard korun. MPO plánuje firmám pomáhat zejména prostřednictvím návratných finančních nástrojů, což jsou například půjčky nebo záruky. Další prioritou bude rozšíření exportních trhů mimo USA. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) označil zavedení cel za velkou chybu. V pondělí se sejde mimořádná Rada ministrů EU. „Budeme reagovat jednotně, ale uměřeně. Stále totiž věříme, že je možné dosáhnout dohody,“ řekl Vlček.

Podle Hospodářské komory ČR má být reakce Evropské unie pragmatická a jednotná. Měla by kombinovat diplomatický tlak s domácími reformami zaměřenými na zvýšení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. „Nejvíce cla dopadnou na automobilový průmysl a strojírenství, ale dotknou se i jiných oblastí, jako jsou třeba chemie, farmacie a další,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. V automobilovém sektoru bude zavedení cel znamenat zdražení dovozu dílů z Česka o více než dvě miliardy korun, vyplývá z údajů Sdružení automobilového průmyslu.

Do USA exportuje zhruba pětinu své produkce například výrobce zdravotnických lůžek Linet. Podle ředitele Tomáše Koláře je možností reakce víc. Může to být třeba přenesení nákladů na zákazníka, ale teoreticky zaměření na výrobu v USA, kde jsou ovšem vyšší výrobní náklady. Skupina mmcité z Uherského Hradiště, která vyrábí městský mobiliář, bude v reakci na cla hledat optimální poměr mezi výrobou v Evropě a v Brazílii, odkud lze dodávat za výhodnějších celních podmínek. Turnovský výrobce elektroniky, syntetických monokrystalů a laserových technologií Crytur očekává pokles dodávek některých svých výrobků do USA až o pětinu. Výrobce plastových směsí Silon předpokládá, že letos výrazně stoupne výkon jeho amerického závodu. Podle generálního ředitele ostravské skupiny Cylinders Holding Jana Světlíka zvednou cla zákazníkům v USA ceny vysokotlakých lahví a nádob.

Trump představil rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Trump tím chce podpořit výrobu ve Spojených státech.

Podíl.