Policisté po dvaceti letech objasnili případ vraždy novorozence v Krupce na Teplicku. Díky vývoji v oboru genetického zkoumání vyšetřovatelé našli otce a pak i matku dítěte, která se k činu přiznala. Žena podle znalců v dané době prakticky nevěděla, co dělá. Na základě posudků policie případ odložila s tím, že při činu nebyla schopna vnímat důsledky svého jednání.

Novorozence našel v březnu 2004 při prohledávání kontejnerů na odpad bezdomovec. Dítě bylo v plastové popelnici před panelovým domem. Bezprostřední příčinou smrti chlapečka bylo udušení z vdechnuté krve matky a neposkytnutí pomoci po porodu.

Přes veškeré úsilí kriminalistů se tehdy nepodařilo najít matku dítěte ani pachatele činu a věc odložili. Promlčecí lhůta za vraždu by uplynula letos 3. března.

Ve spolupráci s policejním prezidiem a kriminalistickým ústavem vytipovali loni policisté tento případ k nové analýze zajištěných stop. Prověřování začalo loni v červenci. „Dostali jsme nejprve šest profilů mužů, kteří by mohli být otcem dítěte. Jeden z nich jím skutečně byl, takto jsme se dostali až k pachatelce,“ popsal Alexander Fuč z odboru obecné kriminality.

Mladé ženě bylo 18 let

Matka dítěte nikdy nebyla trestně stíhána, v době spáchání skutku jí bylo osmnáct. V současnosti má žena z Teplicka rodinu, žije normálním životem. Porodník, psycholog a psychiatr konstatovali, že se u ní pravděpodobně v důsledku neočekávaného porodu rozvinula těžká akutní stresová reakce a schopnost se ovládat byla v dané době vymizelá, žena tak nebyla schopná zvážit důsledky svého jednání a ovládnout ho.

Protože tak nebyla v době spáchání činu trestně odpovědná, kriminalisté případ letos v lednu odložili. „Dostatečným trestem pro ni bylo už to, že dvacet let s tím, co udělala, žila. S ženou jsme mluvili mnohokrát, patrná na ní byla úleva poté, co čin vyšel najevo,“ řekl Fuč.

K objasnění případu pomohlo to, že lze zkoumat rodovou linii otce. „To bychom v roce 2004 nedokázali, tehdy nešlo zkoumat chromozom Y. Matka nikdy neměla s policií co do činění. V databázi se naopak pro jinou trestnou činnost nacházel otec, kterému byly odebrány vzorky DNA. Pak nás dovedl k matce dítěte, která se k činu bezprostředně přiznala,“ sdělil Martin Charvát z ředitelství policie Ústeckého kraje.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.