Komerční prezentace Aktual.: 1.04.2025 14:46

Halámky (Jindřichohradecko) – Policisté dnes po poledni nevpustili na hraničním přechodu Halámky na Jindřichohradecku do České republiky první nákladní vozidlo. Nesplňovalo přísnější kritéria pro preventivní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky. Veterináři a policisté kontrolují vozidla na Halámkách od dnešní půlnoci. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

„Dopravní situace na přechodu je ale jinak klidná, žádné komplikace v provozu nevznikají,“ uvedl Matzner. Dodal, že vozidlo, které nesmělo vstoupit do České republiky, bylo rakouských zemědělců.

Kontroly se týkají vozidel nad 3,5 tuny převážejících zvířata, potraviny či krmiva, která projela rakouské spolkové země Burgenland nebo Dolní Rakousy. Kontroly na hranicích s Rakouskem se od minulého týdne dělají ještě na přechodech Hatě a Mikulov na jihu Moravy. Do Česka se nyní nesmí dovážet vybrané živočišné produkty, zakázaná je přeprava skotu, prasat, ovcí a koz přes hranice.

Jihočeští veterináři také kontrolují nakládání zvířat, zaměřují se na čištění a dezinfekci aut. Při kontrolách v chovech používají jednorázové obleky a návleky na obuv.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné. V ČR byla u zvířat nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V poslední době se objevila nejprve v Maďarsku, poté na Slovensku.

Výborný: Zvláštní stav není třeba, kontroly na hranici posílí vojáci

Praha – Mimořádnou situaci není třeba na jihu Moravy kvůli slintavce a kulhavce vyhlašovat, kontroly kamionů na hranicích vláda ve středu posílí vojáky. ČTK to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). O vyhlášení mimořádné události požádala vládu regionální agrární komora Jihomoravského kraje kvůli riziku zavlečení onemocnění hospodářských zvířat ze Slovenska a Maďarska. Ministr uvedl, že současná preventivní opatření považuje za dostatečná. Vláda navíc k takovému kroku nemá kompetence, stav nebezpečí by případně vyhlašoval příslušný krajský hejtman.

Opatření jsou nyní podle Výborného dostatečná, krizový management vede Státní veterinární správa. Uvedl také, že nákaza se v Česku neobjevila a zatím není ani podezření. Měli by na nich být vojáci z veterinární správy české armády. O posílení kontrol na hraničních přechodech jedná Výborný s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS), která pro středeční jednání vlády chystá usnesení.

Podle předsedy jihomoravských agrárníků a viceprezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka je třeba zefektivnit kontroly na hraničních přechodech, nasadit vyšší počty lidí i důmyslnější technická řešení. Riziko zavlečení nákazy ze Slovenska je podle něj velké a hrozí rozsáhlé hospodářské škody, uvedl v tiskové zprávě k výzvě vládě.

Riziko zavlečení choroby významně vzrostlo poté, co se v neděli potvrdila nákaza ve slovenském Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic s Českem.

Do Česka se nyní nesmí dovážet vybrané živočišné produkty, zakázaná je přeprava skotu, prasat, ovcí a koz přes hranice. Na vybraných hraničních přechodech se kontrolují a dezinfikují vybrané projíždějící kamiony. Veterináři mají také v laboratoři testovat mléko z jihomoravských chovů.

Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, které je nejefektivnější řešit vybitím celého chovu. Riziko přenosu na člověka je podle odborníků velmi nízké až zanedbatelné.

Jihomoravská agrární komora chce vyhlášení mimořádné události

Regionální agrární komora Jihomoravského kraje chce po vládě kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky vyhlášení mimořádné události. Podle jejího předsedy a viceprezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka by opatření umožnilo zefektivnit kontroly na hraničních přechodech, nasadit vyšší počty lidí i důmyslnější technická řešení. Riziko zavlečení nákazy ze Slovenska je podle něj velké a hrozí rozsáhlé hospodářské škody, uvedl v tiskové zprávě. 

„Situace je mimořádně kritická. Pokud nyní nepřijmeme striktní omezení, mohou přijít rozsáhlé škody i vážné ohrožení našich chovů,“ uvedl Hlaváček. S prosbou o vyhlášení mimořádnosti se v pondělí obrátil na ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Riziko zavlečení významně vzrostlo poté, co se v neděli potvrdila nákaza ve slovenském Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic s Českem.

Vyhlášení mimořádné situace pomůže podle Hlaváčka posílit kapacity Státní veterinární správy i složek integrovaného záchranného systému. Do opatření by se mohla zapojit i armáda, a pokud by to bylo potřeba, také pracovníci ze zemědělských podniků za předem stanovených podmínek. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes uvedla, že armáda bude pomáhat na hranicích kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky, komunikuje s ministrem Výborným a ve středu předloží na vládu usnesení.

„Pro zabezpečení dezinfekce projíždějících aut (osobních i nákladních) navrhujeme automatický sprchový tunel. Jsme přesvědčeni, že toto řešení je možné vyrobit ve firmách, které jsou zaměřeny na výrobu technologických zařízení provozů živočišné výroby,“ uvedl Hlaváček. V principu podle něj jde o zjednodušenou mycí linku pro automobily či traktory.

Do Česka se nyní nesmí dovážet vybrané živočišné produkty, zakázaná je přeprava vnímavých zvířat přes hranice, tedy skotu, prasat, ovcí a koz. Na vybraných hraničních přechodech se kontrolují a dezinfikují vybrané projíždějící kamiony. Veterináři mají také v laboratoři testovat mléko z vybraných chovů. Nákaza se zatím potvrdila v minulých týdnech v chovech v Maďarsku a na Slovensku. Čeští zemědělci jsou ostražití a maximálně zabezpečili chovy před zavlečením nákazy. Ta se však může šířit za vhodných podmínek i vzduchem, a to na vzdálenost až 60 kilometrů. Jedná se o velmi závažné virové onemocnění, které je nejefektivnější řešit vybitím celého chovu. Riziko přenosu na člověka je podle odborníků velmi nízké až zanedbatelné.

Armáda bude pomáhat na hranicích kvůli slintavce, řekla Černochová

Armáda bude pomáhat na hranicích kvůli šíření slintavky a kulhavky, uvedla dnes na diskusi k navýšení výdajů na obranu na ČVUT ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Měli by na nich být vojáci z veterinární správy české armády. Pomoci by měli s kontrolami nákladních vozů na hraničních přechodech. Kvůli situaci Černochová komunikuje s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL), ve středu budou vládě předkládat usnesení, dodala.

Od minulého týdne jsou aktivované pohotovostní plány pro případ, že by se nákaza dostala do Česka. Výborný armádu o možnou spolupráci požádal už minulý čtvrtek. Černochová následně požádala náčelníka generálního štábu Karla Řehku, aby zjistil, kolik vojáků z veterinární správy české armády by bylo schopno se na kontrolách na hranicích podílet. „Dnes mi pan ministr řekl, že tato potřeba z jejich strany je, protože jejich veterináři už mají nějaké kapacity vyčerpány, a proto nás budou žádat o pomoc,“ uvedla.

Česká armáda má necelé tři desítky specialistů ve veterinární oblasti, sdělil následně ČTK mluvčí ministerstva obrany David Šíma. „Ve prospěch státní veterinární správy jsme k řešení aktuální situace schopni vyčlenit cca 20 osob, což jsou nejenom veterinární lékaři, ale také veterinární technici a další specialisté,“ uvedl. V tento moment se podle něj nepočítá s nasazením celé skupiny. „Nicméně konkrétní podrobnosti budou zřejmé po zítřejším (středečním) jednání vlády,“ dodal mluvčí.

Černochová chce ve středu vládě předložit tisk, jehož schválením by vojenští veterináři ke kontrolám na hranicích získali oprávnění. Vojáků by podle ministryně měly být jednotky. Na sedmi hraničních přechodech by měli pomáhat s kontrolou vozidel a dekontaminací.

Česko zavádí další preventivní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky do země. Kontroly nákladních vozidel převážející zvířata, potraviny či krmiva se ode dneška rozšířily o přechod Halámky v jižních Čechách. Veterináři také zakázali v chovech ovcí, koz, skotu a prasat návštěvy lidí, kteří zvířatům na farmách upravují paznehty nebo stříhají vlnu. Mají začít i preventivní PCR testy mléka z farem v Jihomoravském kraji.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Nákaza se nedávno objevila v Maďarsku a poté na Slovensku. V neděli se páté ohnisko nákazy potvrdilo na farmě na západním Slovensku, zhruba 40 kilometrů od českých hranic.

Podíl.
Exit mobile version