Aktualizace: 8.02.2024 10:31

Praha – Zaměstnankyně České obce sokolské (ČOS) podvedla tuto tělovýchovnou organizaci i banku a neoprávněně získala miliony korun, sdělil dnes ČTK tiskový mluvčí Sokola Radek Smekal. Doplnil, že financování běžné činnosti spolku tento trestný čin neohrozí, stejně tak se záležitost nijak nedotkne příprav letošního všesokolského sletu. Případ vyšetřuje policie. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk ČTK napsal, že výše škody je nejméně 40 milionů korun.

Česká obec sokolská podle poslední zveřejněné výroční zprávy hospodařila v roce 2022 s příjmy víc než 120 milionů korun. Z toho téměř 13 milionů korun organizace získala z členských známek. Letos v létě plánuje v Praze všesokolský slet s rozpočtem přesahujícím 150 milionů korun. Na financování akce se má podílet mimo jiné Národní sportovní agentura (NSA), příspěvky a účastnické poplatky sokolů, hlavní město Praha a kraje.

„S policií maximálně spolupracujeme. Vše zřejmě nasvědčuje tomu, že se jedná o selhání jedince, který pomocí profesionálně zfalšovaných dokumentů podvedl banku i naší organizaci,“ sdělil Smekal. Daněk uvedl, že policisté se kauzou zabývají na základě podnětu od Finančního analytického úřadu. „Případ je prověřován pro trestný čin podvod, kdy škoda byla vyčíslena na 40 milionů korun. Nicméně nemůžeme vyloučit, že toto nemusí být její finální výše,“ napsal.

ČOS na svém webu zveřejnila, že dotyčná zaměstnankyně si vzala život přímo v sídle organizace – pražském Tyršově domě – když se na její trestnou činnost přišlo. „Jedna z podezřelých zemřela, ale okruh podezřelých nebyl dosud uzavřen. Věc je prověřována v širších souvislostech,“ doplnil Daněk.

„Nad důmyslností podvodu i kvalitou falzifikátů se pozastavovali i vyšetřovatelé. V danou chvíli nemůžeme vzhledem k tomu, že případ není uzavřen, zveřejňovat žádné další podrobnosti,“ pokračoval Smekal.

Dodal, že starostka Sokola Hana Moučková podala jako statutární orgán přihlášku ČOS jako poškozeného do trestního řízení. Přesný rozsah škody podle něj organizace teprve zjišťuje. „Nyní prověřujeme všechny aktivity pachatelky, jsme v kontaktu s právními zástupci, bankou, ale také s kriminální policií,“ popsal mluvčí.

Podle Smekala je jednoznačné, že šlo o profesionální podvodnici, která dokázala obejít všechny kontrolní mechanismy v ČOS i v bankách. „Neumíme si představit, jak se podobnému útoku dá zabránit, ale provedeme interní audit a na základě výsledků kontrolní mechanismy zdokonalíme,“ uzavřel mluvčí.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.