Aktual.: 24.02.2025 14:36

Praha – Policie dnes obvinila 16 lidí v souvislosti s kauzou motolské nemocnice, a to z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší. V tiskových zprávách to uvedly Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) a česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), přičemž obě instituce případ označily za závažnou korupci. Stíhaní lidé podle kriminalistů systematicky zneužívali procesy při zadávání nemocničních veřejných zakázek. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení.

Podle serveru Odkryto.cz je mezi obviněnými dlouholetý ředitel největší české nemocnice Miloslav Ludvík, jeho provozně-technický náměstek Pavel Budinský nebo šéf České unie sportu, advokát Miroslav Jansta. Centrála uvedla, že obvinění lidé jsou v tuto chvíli stále zadrženi.

Skupinu lidí podezřelých z korupce začala policie prověřovat v roce 2023 na základě vlastních poznatků. Podle centrály obvinění parazitovali na veřejných zakázkách tak, že za možnost jejich realizace požadovali neoprávněné finanční plnění a následně u těchto peněz zastírali jejich původ. Trestná činnost ovlivnila mimo jiné i projekty financované či spolufinancované Evropskou unií, které měly celkovou hodnotu přes čtyři miliardy korun.

Detektivové se podle Odkryto zajímají o zakázky nemocnice spojené se stavební společností Geosan Group, která v Motole rekonstruovala například takzvaný Modrý pavilon, zadrželi podle serveru i jeho obchodního ředitele Ivana Havla. Budínský měl podle vyšetřovatelů v souvislosti s přestavbou pavilonu dostat od zástupce firmy úplatek ve výši přes deset milionů korun. Havlovi si řekl Budínský o osm milionů, z toho pět milionů bylo určených pro Ludvíka, vyplývá podle serveru z policejních dokumentů.

Firma potvrdila, že u nich policie provádí prohlídku, která souvisí s prověřováním veřejných zakázek. „Společnost poskytuje policejnímu orgánu veškerou nezbytnou součinnost k prošetření věci,“ sdělila ČTK její PR manažerka Vlasta Končelová. Dále se k případu nechtěla vyjadřovat. Firma podle ní „věří, že jakékoli podezření bude rozptýleno“.

Jansta měl podle serveru dvojici nemocničních manažerů pomáhat s „vypráním“ jejich peněz, sloužit k tomu měl prodej jejich obchodních podílů společnosti SBI Holding S.A. v africkém Beninu. „Česká unie sportu (ČUS) nebyla ve věci šetření motolské nemocnice nikým kontaktována. Informace má ČUS pouze z médií, proto se nelze k události dále vyjádřit. ČUS nemá s nemocnicí Motol žádné kontakty, ani sportovní, ani obchodní,“ řekl ČTK Jiří Uhlíř, manažer komunikace České unie sportu.

Policisté podle Deníku N zasahují rovněž v olomoucké společnosti Gemo, která v Motole staví onkologické centrum za víc než tři miliardy korun. Zajímají se o jejího ředitele Miloslava Boudu. Ředitelka personálního úseku a marketingu Milena Kysučanová uvedla, že se o řízení NCOZ dozvěděla firma z médií. „Byli jsme informováni policií o tom, že v souvislosti s touto situací nesmíme poskytovat žádné informace,“ sdělila.

Policisté prověřují také firmu Pragoperun, která v motolské nemocnici zajišťuje praní prádla, konkrétně jednatele společnosti Františka Vaňka, napsal Deník N. Seznam Zprávy uvedly, že policie prověřuje i další firmy, které s Motolem měly smlouvy například na úklidové služby, malování, lakýrnické či topenářské práce.

Policie při dnešní razii zadržela celkem 22 lidí a provedla 46 prohlídek po celém Česku – vedle motolské nemocnice například i v advokátní kanceláři. Kauzu dozoruje evropská pověřená žalobkyně v Českých Budějovicích Zdeňka Pavlásková.

Úřad evropského veřejného žalobce vyšetřuje od června 2021 ve 22 členských státech EU trestné činy týkající se poškození finančních zájmů Evropské unie. Centrála EPPO sídlí v Lucemburku, v Česku působí pověření státní zástupci, kteří se specializují na případy zneužívání unijních prostředků a odpovídají za vedení vyšetřování a trestního stíhání. Postupují při tom zcela nezávisle na vnitrostátních orgánech.

Modrý pavilon motolské nemocnice z roku 1996 patří mezi největší nemocniční budovy v zemi. Jsou v něm lůžková oddělení a ambulance pro dospělé. Rozsáhlá oprava začala v roce 2021 a skončila loni, nemocnice na ni získala přes 1,25 miliardy korun z evropských fondů.

Zakázku na rekonstrukci a dostavbu onkologického centra v Motole vyhrála v roce 2023 olomoucká firma Gemo. Nabídla cenu 3,37 miliardy korun včetně daně z přidané hodnoty. Motolské onkologické centrum je dosud největším projektem zdravotnické části českého Národního plánu obnovy financovaného Evropskou unií. Na projekt je vyčleněno 4,5 miliardy korun, hotový má být v březnu příštího roku.

Motol je největší nemocnicí v Česku. Tvoří ji dva propojené monobloky a několik samostatných pavilonů. Nemocnice má přes 2200 lůžek, ročně ošetří ambulantně více než milion pacientů a přes 77.000 dětí a dospělých na lůžku. Má přes 6000 zaměstnanců. Ludvík je jejím ředitelem od roku 2000 s přestávkou necelého roku, kdy byl ministrem zdravotnictví za tehdejší ČSSD (nyní SOCDEM). Sociálním demokratem byl přes 30 let, angažoval se v pražské komunální politice. Ze strany odešel v roce 2022.

Podíl.