
Aktual.: 3.04.2025 10:01
Praha – Policisté zkontrolovali kvůli riziku zavlečení nákazy slintavky a kulhavky do Česka více než 60.000 vozidel, v 11 případech zjistili chybějící doklady o dezinfekci vozidla a osmi vozidlům zakázali vjezd do České republiky. Policie to dnes napsala na síti X. Nákaza se v současnosti šíří na Slovensku a v Maďarsku. Riziko zavlečení choroby do Česka významně vzrostlo poté, co se v neděli potvrdila nákaza ve slovenském Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic s Českem. Opatření na hranicích fungují od minulého týdne. Aktivované jsou od minulého týdne pohotovostní plány pro případ, že by se nákaza dostala do ČR. Úřady hledají řešení ke zvýšení počtu dezinfikovaných aut na hranicích, podle ministerstva dopravy bude do několika dní.
„Od začátku opatření jsme zkontrolovali více než 60.000 vozidel. Jedenácti z nich chyběly doklady o dezinfekci vozidla a v osmi případech jsme odepřeli vstup na území ČR (Státní veterinární správa rozhodla o vrácení zvířat do chovu),“ uvedla dnes policie.
Kamiony nad 3,5 tuny přepravující zvířata, živočišné produkty či krmiva nebo vozidla k přepravě zmíněného zboží určená mohou v současnosti ze Slovenska a Maďarska vjet do ČR přes sedm vybraných přechodů. Na hranicích jsou auta dezinfikována a vybraní přepravci musí předložit dokumenty o původu zboží. Většinu kontrol uskuteční policisté, celníci a veterináři na vybraných hraničních přechodech, dodržování zavedených opatření ale kontrolují i ve vnitrozemí ČR.
S kontrolami na hranicích může pomoct až 20 vojáků z armádní veterinární služby, rozhodla ve středu vláda. Měli by ulehčit pracovníkům Státní veterinární správy (SVS), kterých na nepřetržité kontroly není dost. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) armádu o spolupráci požádal před týdnem.
MD: Řešení k dezinfekci vyššího počtu kamionů bude na hranicích do několika dní
Technické řešení ke zvýšení počtu dezinfikovaných vozidel na hranicích by mělo ministerstvo dopravy představit během dnešního dne. Novinářům to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Jeho resort spolu s ministerstvem zemědělství aktuálně řeší, jak by na sedmi vybraných hraničních přechodech bylo možné instalovat dezinfekční vany, kterými by projíždělo větší množství kamionů nad 3,5 tuny, a jak tam efektivně, ale bez velkého zdržení odklonit nákladní dopravu. Rozšíření dezinfekčních technologií na hranicích by podle Kupky mělo být hotové do několika dnů. Cílem opatření je snížit riziko zavlečení slintavky a kulhavky na území ČR.
Na každém přechodu bude podle Kupky nejspíš mírně odlišné řešení, na některých přechodech bude například možné odklonit nákladní dopravu do odstavného pruhu, někde by bylo nutné odfrézovat část obrusné vrstvy, zajistit hydroizolaci a v takové zbudované vaně následně dezinfikovat kola. Na některých místech bude nutné řešení uzpůsobit historickým celnicím. „Během dnešního dne bychom měli mít jasno v tom, jak by to mohlo být technicky provedeno a jak zajistit příslušnou dezinfekční látku,“ řekl Kupka.
Ministerstva podle něj zároveň hledají způsob, jak hraniční přechody zásobovat dezinfekční látkou. „Půjde o poměrně velké objemy, řádově desítky kubíků roztoku, a samozřejmě půjde o to zajistit logistiku pro doplňování těch míst a jak se to technicky provede,“ řekl Kupka.
Rychlost rozšíření dezinfekce bude podle něj záležet mimo jiné na dispozici stavební techniky i na tom, jak rychle budou výrobci schopni dodat dezinfekční látku. „Bavíme se o řádu dnů, není to zvladatelné v řádu několika hodin,“ řekl ministr.
Uvedl, že technické řešení je připraven hradit z rozpočtu ministerstva dopravy a následně by se řešilo, kdo by měl opatření financovat.
Zda budou vanami projíždět všechna vozidla nad 3,5 tuny, nebo jen vytipovaná, je podle Kupky stále v řešení. Jednou z variant je zajistit třídění i podle toho, co vozidla převáží. „Nejrizikovější jsou kola nákladních vozidel, zejména těch, která projížděla nějakým z těch areálů,“ podotkl Kupka.
Zpřísnění by se podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) týkalo vybraných sedmi hraničních přechodů, přes které mohou ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska do Česka v současnosti vjet vozidla nad 3,5 tuny přepravující cokoliv živočišného původu nebo k přepravě těchto produktů určená. Ode dneška by s kontrolami měla pomáhat i armáda.
Vybraní přepravci zároveň musí předložit dokumenty o původu zboží. Většinu kontrol uskuteční policisté, celníci a veterináři na vybraných hraničních přechodech, dodržování zavedených opatření ale kontrolují i ve vnitrozemí ČR.