Aktual.: 24.02.2025 15:07

Praha – Policie se v současné době setkává s celou paletou útočných operací vůči ČR. Útoky směrují proti celé společnosti, nezaměřují se na konkrétní jednotlivce, ale snaží se narušit fungování celého státu. V Senátu na konferenci Ruská agrese proti Evropě: Po třech letech ukrajinské obrany svobody to dnes řekl náměstek ředitele Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě Jiří Nový. Připomněl i žhářský útok na autobusy pražského dopravního podniku v garážích na pražském Klíčově.

„Z mého pohledu jsme ve válce,“ řekl Nový. Český stát podle něj čelí nejen kybernetickým útokům, ale i dezinformačním vlnám nebo dlouhodobému zpochybňování schopnosti státu zajistit základní hodnoty, na kterých stojí. Protivník nerozlišuje cíle a útočí na cokoli, popsal.

Žhářský útok v Praze byl jen jedním z mnoha, které se odehrály třeba v Polsku nebo v pobaltských zemích. Způsob provedení je velmi podobný a spočívá v náboru osob z ohrožených sociálních skupin a nezaměstnaných. V poslední době zpravodajské služby v západní Evropě upozorňují, že jsme na prahu nové vlny útoků. Sabotáže se uskuteční prostřednictvím živých kurýrů s výbušným zařízením, kteří se budou snažit zasáhnout společnost na živých místech, varoval.

Upozornil, že společnost je plná citlivých technologií a různých míst, která jsou z bezpečnostního hlediska problematická, jako jsou třeba benzinové čerpací stanice, plynové přečerpávací stanice nebo například produktovody. Cílem útoků je podle Nového vyvolat strach v populaci, oslabit důvěru ve fungování právního státu i ve smysluplnost pomoci Ukrajině.

Nový také uvedl, že některé politické síly v tuzemsku se programově věnují propagaci ruských pohledů a jejich neustálému šíření do mediálního prostorou. Situace jde tak daleko, že některé z těchto stran vytvářejí paramilitární bojůvky postávající na demonstracích, které se ale neomezují pouze na viditelnou činnost, například při cestách ruských motorkářů. Varoval, že cílem útoků se můžou stát i lidé, kteří Rusko otevřeně podporují. Je to podle něj součástí ruského výkladu v tom směru, že jeho protivníci jsou ti zlí, kteří utlačují jeho příznivce.

Je také nutné se zamyslet, jestli účinnost domácí obrany je alespoň úměrná účinnosti útoků, uvedl Nový. Poukázal třeba na to, že právní prostředí trestního procesu bylo stanoveno v roce 1961 a orgány činné v trestním řízení se v jeho rámci pohybují s drobnými obměnami dodnes. Posteskl si, že Česko je jednou z mála zemí, která nepřijala žádnou protiteroristickou legislativu, a potřebuje se víc zaměřit na vnitřní bezpečnost. Parlament nedávno přijal zákon, který v trestním zákoníku zavádí nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc. V základní sazbě za něj má hrozit až pětileté vězení, v případě válečného stavu až patnáctileté. Nový se také vyslovil za větší sdílení informací mezi zpravodajskými složkami a policií, které by mohla policie využít pro větší bezpečnost státu.

nlm jzf

Podíl.