Americký prezident Donald Trump ve středu představil rozsáhlý balíček recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit 20 procent a na zboží z Číny 34 procent. Trump oznámil, že minimální základní clo pro všechny obchodní partnery má činit deset procent a pro dalších zhruba 60 zemí s největší obchodní nerovnováhou uvalí další clo. Jak na jeho rozhodnutí reaguje svět?

Prezident Donald Trump ukazuje v Oválné pracovně Bílého domu exekutivní výnos, kterým nařídil uvalení cla ve výši 25 procent na dovoz automobilů do USA. | Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

07:18

Ministerský předseda Austrálie Anthony Albanese řekl, že Trumpovo rozhodnutí nebylo „činem přítele“. Austrálie ale podle něj zatím reciproční cla nezavede.

07:17

Italská premiérka Giorgia Meloniová, pokládaná za Trumpova blízkého evropského spojence, podle agentury Reuters uvedla, že nová cla jsou špatná a dodala, že doufá ve společnou práci s USA a Evropou na odvrácení obchodní války, která by západní svět oslabila.

Italská premiérka Giorgia Meloniová

Italská premiérka Giorgia Meloniová | Foto: Reuters

07:15

Británie chce na nová americká reciproční cla reagovat v klidu, Švýcarsko počítá s tím, že rychle rozhodne o dalších krocích. Švédsko amerického postupu lituje, nechce obchodní válku. Politici trojice zemí to uvedli v prvních vyjádřeních poté, co zavedení cel oznámil ve Washingtonu prezident Donald Trump.

07:10

Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Reuters

07:09

Obchodní válka. Tak označují mnozí ekonomové důsledek zvýšení cel, které nachystal americký prezident Donald Trump na dovoz zboží prakticky z celého světa, Evropu nevyjímaje. Rozsáhlé obchodní omezení ze strany USA může narušit globální obchodní systém a způsobit těžko předvídatelná ekonomická rizika. Platí to i pro Česko. Více v článku Miroslava Petra.

07:06

Agentury Kjódó a Reuters s odkazem na nejmenovaného představitele Bílého domu uvedly, že základní clo deset procent pro všechny obchodní partnery vstoupí v platnost 5. dubna. Reciproční cla, tedy zvýšená cla, pak 9. dubna. Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na své zdroje následně upřesnil, že základní desetiprocentní clo je už součástí oznámených vyšších recipročních cel vůči některým americkým obchodním partnerům.

07:02

Americký prezident Donald Trump ve středu představil rozsáhlý balíček recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit 20 procent a na zboží z Číny 34 procent. Trump v živě přenášeném vystoupení v Růžové zahradě Bílého domu oznámil, že minimální základní clo pro všechny obchodní partnery má činit deset procent a pro dalších zhruba 60 zemí s největší obchodní nerovnováhou uvalí další clo. Trump chce cly podpořit americkou výrobu.

Clo na dovoz zboží například z Británie bude deset procent a na dovoz ze Švýcarska 31 procent. Příslušný exekutivní příkaz prezident podepsal přímo při svém vystoupení před kamerami.

 

Podíl.