Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.

Scénář je pokaždé stejný. Do WhatsAppu přijde uživateli zpráva s prosbou o podporu. Jak taková zpráva může vypadat, zveřejnila policie. V textu stojí: „Prosím, podpořte Annu, moji sestřenici, v soutěži její školy! Může vyhrát rok bezplatného školení a váš hlas by jí velmi pomohl. Děkuji moc!“

Zpráva přišla od kamaráda i ženě z Plzeňska, která na odkaz klikla. „Můj WhatsApp se tím připojil k externímu zařízení. Já o tom nevěděla a následující den pak z mého whatsappového účtu odešla zpráva téměř všem mým kontaktům o tom, že potřebuji rychle půjčit 32 tisíc,“ popisuje poškozená.

„V tomto případě se jednalo o úplně běžné propojení mobilu s webem. (Útočníci) podstrčili oběti nějaký kód, který spároval jejich telefon s whatsappovým webem, ale u nich na počítači,“ vysvětluje člen národního týmu pro řešení kybernetických incidentů CSIRT.CZ a bezpečnostní analytik CZ.NIC Edvard Rejthar.

Podvodníci si potom bez vědomí poškozené psali s lidmi, kteří na žádost reagovali. Dva přesvědčili. Na cizí účet každý poslal přes třicet tisíc. „Lidé mi začali okamžitě telefonovat, co se děje, takže jsem z toho poznala, že mám napadený účet a že musím začít rychle jednat. Byl to opravdu velký chaos a peníze chtělo poslat mnohem víc lidí než dva, ale naštěstí ty další se mi podařilo zarazit,“ popsala poškozená žena.

Případů je více

Případ žena nahlásila na policii. Stejně jako další poškození. „V samotném okrese Chomutov řešíme již pět případů, kdy přímo poškození peníze zaslali. Byly to částky od sedmadvaceti do třiceti tisíc. Objevily se již případy i v dalších okresech. Policisté bezprostředně po přijetí oznámení učinili opatření směřující k tomu, aby peníze zaslané na bankovní účty byly zajištěny. Důležitá je v tomto případě včasnost oznámení,“ vysvětlila chomutovská policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Během pátku policie informovala na sociální síti X o tom, že po Ústecku jsou podvodem ve zvýšené míře zasažení také obyvatelé Prahy. „Poškozených bude zřejmě přibývat, někteří přišli i o statisíce,“ doplnili strážci zákona.

I když je WhatsApp nainstalovaný v telefonu a posílají se přes něj zprávy podobně jako SMS, operátoři v těchto případech nepomohou. Aplikace je totiž externí. „Nemá s mobilními operátory nic společného. Je to aplikace třetí strany. U SMS zpráv to řešíme. Když k takovýmto věcem dochází, tak se snažíme SMS zprávy mazat tak, aby zákazníkovi vůbec nedošly, když máme ověřeno, že je nějaká podvodná kampaň,“ nastínil prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Nejlepší obranou je podle odborníků na odkazy neklikat a kontrolovat odesílatele. A peníze pak bez ověření neposílat.

Podíl.
Exit mobile version