
Aktual.: 2.05.2025 10:59
Praha – Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v dubnu opět zhoršily. Útlum ale zpomalil na nejmenší zhoršení od června roku 2022. Index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 48,9 bodu z březnových 48,3 bodu. Dnes o tom informovala společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
K dubnovému výsledku přispělo zejména obnovení růstu nových zakázek. Jejich expanze signalizovala konec sedmatřicetiměsíční řady poklesu, byla ale jen mírná.
„Český zpracovatelský sektor se na začátku druhého čtvrtletí přiblížil stabilizaci, výroba se snížila jen nepatrně. Pomalejší pokles produkce podpořily známky lepší poptávky a následné první zvýšení nových zakázek od února 2022,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jonesová.
Podmínky zahraničního obchodu se podle ní zhoršily vzhledem k obavám o konkurenceschopnost v důsledku větší nejistoty na světových trzích po zavedení amerických cel. Firmy se snažily absorbovat tlak na marže, aby posílily konkurenceschopnost, a inflační zátěž během měsíce zmírnila. Výdaje jsou pro výrobce stále prioritou, takže zaměstnanost i nákupy vstupů se dál redukovaly. Co se týká výroby v příštím roce, čeští producenti jsou pozitivní. Optimismus ale omezují obavy o to, že by nové oživení poptávky mohla ochromit nejistota na světovém trhu a křehkost automobilového sektoru, dodala.
Ceny vstupů během dubna stouply patnáctý měsíc v řadě, inflace nicméně zpomalila z březnového osmiměsíčního maxima. K redukci počtu zaměstnanců podle firem vedlo zejména nenahrazování jejich přirozeného úbytku. Snahy přizpůsobit se vyšším objemům nových zakázek a vybudovat zásoby v dubnu vedly k novému zvýšení rozpracovanosti. Zásoby hotového zboží vzrostly poprvé za šest měsíců.
„Průzkumy PMI naznačují, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu sice celkově stále pokulhává, dubnové výsledky však byly lepší, než se čekalo a dopad cel zaváděných ze strany Spojených států vůči EU se na tuzemském zpracovatelském sektoru zatím příliš neprojevil,“ komentoval čísla analytik Generali Investments Radomír Jáč. V jistém smyslu vykazuje podle něj tuzemský zpracovatelský sektor podobný vývoj jako jeho německý protějšek.
Aktuální zvýšení indexu ještě neznamená všeobecné zlepšení situace v průmyslu, přesto může jít o signál blížícího se pozitivního obratu, uvedl analytik Banky Creditas Petr Dufek. Ke skutečnému obnovení růstu v průmyslu může podle něj dojít nejdříve až ve druhé polovině roku, a to za předpokladu, že se EU podaří zvládnout obchodní jednání s USA.
První měsíce letošního roku nakopla evropský průmysl snaha amerických spotřebitelů a firem předzásobit se výrobky před zavedením cel, míní analytička Komerční banky Jana Steckerová. „Tento efekt však zřejmě brzy skončí a poptávka po evropských průmyslových výrobcích může naopak klesnout. Český průmysl tak podle naší prognózy po loňském poklesu o jedno procento letos vykáže další, tentokrát o 0,9 procenta,“ odhadla.