
Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
Účastníci Pochodu pro život a protestní akce se potkali v Kaprově ulici v centru města. Odpůrci Hnutí pro život si posedali na ulici a zablokovali tím pochod odpůrců potratů. Policisté je vyzvali, aby prostor opustili. Sedící skandují „neprojdou“, „ženská práva – lidská práva“ a „solidarita naší zbraní je“. Odpůrci potratů zase provolávají „Hnutí pro život“. Na místě jsou desítky policistů včetně těžkooděnců.
I v předchozích letech musela policie při konfliktech obou táborů zasahovat. Loni odpůrci zablokovali most Legií a pochod musel změnit trasu.
Akce pořádaná organizací Hnutí pro život začala dopolední mší za nenarozené děti ve svatovítské katedrále. Původně se jí měl zúčastnit kardinál Dominik Duka, je ale ve Vatikánu kvůli pohřbu papeže Františka. Po bohoslužbě se účastníci přesunuli na happening na Hradčanském náměstí, odkud se pochod krátce po 14. hodině vydal na Václavské náměstí.
Trasa vede přes Malou Stranu, Karlův most, Smetanovo nábřeží a po Národní třídě. Mezi účastníky pochodu jsou především rodiny s dětmi, lidé mají vlajky s nápisy „Nesoudíme, pomáháme“ či „Jsme kreativní, jsme pro život“.
Hnutí pro život sdružuje odpůrce potratů, v minulosti kritizovalo oslavy homosexuality, jako akce Prague Pride. V posledních letech hnutí organizuje kampaň „Nesoudíme, pomáháme“ zaměřenou na ženy, které neplánovaně čekají dítě.
Protestní akce
Odpůrci akce Hnutí pro život svolali na protest demonstraci na Jungmannově náměstí. Na místě jsou převážně mladí lidé, kteří mají transparenty mimo jiné na podporu komunity LGBT+.
Na zaplněném náměstí jsou mezi demonstranty také cizinci, některé transparenty jsou v polštině. Řečníci v projevech kritizují Hnutí pro život a slibují blokování pochodu. Na transparentech mají hesla jako „Moje tělo, moje volba“ nebo „Rozhodnu se sama“.
Pietní akt
Na pražském Palackého náměstí během pietního aktu věnovanému těhotným ženám, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí, vyskládaly na zem pořadatelské organizace Konsent a Amnesty International 186 balíčků oblečení a dalších předmětů, které některým z těchto žen patřily. Právě 186 žen podle nich denně zemře v důsledku toho, že nemohou jít na potrat.
„Říkají, že jsou pro život, ale ve skutečnosti my všichni víme, že to jejich ‚za život‘ znamená, že chtějí zakázat interrupce,“ uvedla Johanna Nejedlová z organizace Konsent. Společně s Amnesty International Konsent usiluje o to, aby právo na potrat bylo zakotveno v české ústavě.
Podle Ireny Hůlové z organizace Amnesty International se 45 procent interrupcí uskuteční v podmínkách, které ohrožují život ženy. „To, že si v Česku můžeme dojít na interrupci, je výsada, ve spoustě zemí to není samozřejmost,“ řekla Hůlová. Poukázala na dění v USA, kdy některé státy po zrušení federálního práva na potrat tento zákrok zakázaly.
Někteří účastníci pietního aktu drželi transparenty s nápisy Ženská práva – lidská práva a Moje tělo – moje volba. Vystavené oblečení a další předměty pořadatelé akce předají neziskové organizaci Jako doma, která pomáhá ženám bez domova.