V Česku je nejvíc skautů od vzniku samostatné republiky. Junák má nyní podle mluvčí Barbory L. Trojak 78 137 členů a čestných členů. V roce 1993 to bylo podle údajů z webu skautů asi o šest tisíc méně. Nejnižší počet členů, celkem 40 583, Junák registroval v roce 2006, od té doby zájem roste. Na některé oddíly se vytvářejí čekací listiny, jinde pořádají nábory. Dobrovolní vedoucí se v poslední době víc zaměřují i na komunikaci a duševní zdraví dětí, zmiňují také jejich pozornost a fyzickou zdatnost.

„Letos přivítal Junák – český skaut celkem 10 284 nováčků, z toho 9901 dětí a 383 dospělých,“ řekla České televizi Trojak s tím, že letos má Junák 78 137 členů. Loni byl celkový počet o 1426 nižší.

Kvůli velkému zájmu vedou některé oddíly čekací listiny. „Vznikají kvůli nedostatku místa v klubovně, nedostatku vedoucích (v poměru k počtu dětí), případně z kombinace těchto důvodů,“ vysvětlila mluvčí Junáka.

Některé velké oddíly se podle Trojak také nechtějí rozdělit na menší a některé malé oddíly nechtějí růst, protože v menším počtu lidí se kolektiv dobře zná a vše je snazší zorganizovat. „Organizační jednotka je z hlediska velikosti schopna pojmout jen určitý počet dětí a vedoucích, aby byla schopna fungovat,“ potvrdil vedoucí největšího skautského střediska v Česku, pražského střediska Blaník, Filip Černý.

Dlouhé čekací listiny

Zápis dětí na čekací listiny už ve věku jednoho roku rodičům doporučuje 52. středisko Stopařů v pražských Bohnicích. „Primárně přijímáme děti v nižším věku. Náš dlouhodobý cíl je, aby děti prošly všemi věkovými kategoriemi a došly do věku, kdy budou moct být sami vedoucími,“ popsala vedoucí Markéta Čistecká. „Všichni děláme vedoucí dobrovolně a záleží na těch, kteří jsou ochotni tomu tolik obětovat,“ dodala.

„Nejen vedoucí, ale i tisíce dalších lidí, kteří se ve skautingu věnují zázemí, vzdělávání, administrativě a mnoha dalším potřebným činnostem, jsou dobrovolníci,“ potvrdila Trojak.

Přestože se však na mnoha místech na členství čeká, některé oblasti Junák stále podporuje. „Stále existují regiony, v nichž se musíme zaměřit na další podporu a rozvoj. Chtěli bychom, aby skautská organizace rostla udržitelně a rovnoměrně po celé republice,“ uvedl na webu organizace starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Největší meziroční nárůst počtu členů zaznamenaly letos kraje Jihomoravský a Středočeský. Jihomoravský kraj má také nejvíce členů, téměř 12,5 tisíce. Druhou příčku drží Středočeský kraj s více než 10,7 tisíce členů. Nejméně skautů je v Karlovarském kraji, pouze 866.

Malé i nevyhovující klubovny

K rozšiřování kapacit kromě vedoucích chybí Junáku také klubovny. „Zhruba na stovce míst nyní skauti uvažují o rekonstrukci staré klubovny či základny nebo stavbě nové. Většině z nich ale chybí prostředky. Celkovou potřebu odhadujeme zhruba na pět set milionů,“ vyčíslila mluvčí Trojak.

Například ve Skutči skauti postavili novou moderní klubovnu s podporou města a ministerstva školství. „Naše původní základna již kapacitně nepostačovala. Dům byl v nevyhovujícím stavu a opravovat ho nebylo rentabilní. Už to nebylo bezpečné místo ani pro provoz běžných volnočasových aktivit s dětmi,“ řekl vedoucí místního oddílu Jan Bárta.

Pozornost a fyzická zdatnost dětí

Poslední roky se podle Trojak mnoho skautských vedoucích více zaměřuje na vnitřní motivaci, komunikaci i duševní zdraví. „Vnímáme i trendy, které nás netěší – zkracuje se doba strávená skautingem, například kvůli kratším táborům… Vedoucí také často zmiňují, že výzvou je pozornost kluků a holek a jejich fyzická zdatnost,“ připustila Trojak.

Ve čtvrtek 24. dubna, na svatého Jiří, slaví skauti a skautky každoročně svůj svátek. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je patronem skautů již více než sto let.

Podíl.
Exit mobile version