Komerční prezentace Aktual.: 7.02.2025 15:00

Praha – Počet podezřelých fotbalových zápasů v Česku při srovnání let 2023 a 2024 klesl podle dat společnosti Sportradar o 54,9 procenta. Fotbalová asociace ČR (FAČR) údaj zveřejnila během dnešní panelové diskuze na téma ovlivňování zápasů. Takzvaný match fixing nicméně zůstává jedním z největších problémů nejen českého fotbalu.

Konkrétní počet utkání společnost nezveřejnila, meziroční pokles o 54,9 procenta by ale měl znamenat nižší desítky podezřelých zápasů. „Za pokles jsme rádi, není to ovšem důvod k oslavě. Neslavíme ho jako konečné vítězství. Match fixing je jako rakovina,“ zdůraznil předseda asociace Petr Fousek. „Jde nám o obnovu důvěry ve fotbal, takže boj proti ovlivňování utkání bude mít v asociaci pevné místo. Je to mravenčí práce,“ dodal.

Podle Fouska, který je zároveň členem výkonného výboru UEFA, je problematika během na dlouhou trať. V poslední době mají negativní vliv především nelegální sázky. „Odhaduje se, že u legálních společností se na světě za rok prosází 522 miliard dolarů. Jenže to je jen nějakých 40 procent trhu.Celosvětové roční výnosy z trestné činnosti s match fixingem se pohybují v řádech miliard korun,“ poukázal integrity officer asociace Kamil Javůrek, který má tuto problematiku na starosti.

„Kvůli černým bookmakerům hlavně z Asie je asi 60 procent trhu neregulováno. Tvrdím, že organizovaný zločin objevil díru na trhu. Je to poměrně nová věc, ale bohužel už se jí nikdy nezbavíme. Skutečný rozsah manipulací není znám,“ uvedl Javůrek.

Pokud jde o český fotbal, nejčastěji jsou manipulované zápasy mládežnických kategorií, hlavně do 19 let, a utkání nižších soutěží, především třetí ligy. „Děje se to napříč světem a je to i u nás. Vyšší soutěže jsou pod veřejnou kontrolou, to zločinci nemají rádi, proto se zaměřují na nižší soutěže. Kurz je tam stejný, jako když hraje Barcelona. U mladých je navíc zranitelnost věku, nechají se do toho lehce zatáhnout,“ poukázal Javůrek. Dlouho působil u policie, s níž teď úzce spolupracuje. FAČR se začal věnovat také osvětě mezi mladými hráči.

Podle studie se manipulátoři nejčastěji zaměřují na obránce a brankáře. Používají se regionální prostředníci, hlavně bývalí hráči nebo někdo, kdo se v prostředí pohybuje.

„Prostředník je ale jen pěšec, nad ním jsou v pyramidě evropské spojky, nejčastěji z balkánských států a zemí bývalé Jugoslávie. Zajišťují koupené účty, aby ztížili identifikaci pravých majitelů, až nad nimi je asijský sázkový trh. Není tak regulovaný jako evropský. V Asii jde o ohromné zisky, perou se tam peníze z jiné trestné činnosti, mají i uplacené bookmakery, kteří zápas zařadí do nabídky. Používají falešné IP adresy, aby se zdálo, že se sázkař přihlašuje z jiné země než ve skutečnosti. V tom nám musí pomoct policie, ale i pro ni je odhalení velice těžké,“ popsal expert na boj s match fixingem.

Některé podrobnosti manipulace jsou až úsměvné. „Vždy je někdo přítomen v hledišti a dává pokyn. Třeba si narazí kšiltovku nahoru nebo si zabalí šálu kolem krku. Samozřejmě, jedou se live sázky a všechno je domluveno předem. V průběhu zápasu se ale může stát něco neočekávaného, proto tam sedí a reaguje podle vývoje,“ vysvětlil Javůrek.

V Asii se podle něj sází úplně na všechno. Aby se manipulátoři o víkendu vyhnuli hlavnímu zájmu o Premier League a další prestižní soutěže, zaměřují se na zápasy hrané dopoledne a ve všední dny. „Často kumulují více sázek dohromady. Když se spokojí s menším ziskem, vsadí i proti manipulaci, aby nebyla tak nápadná. Pak se v ochranných systémech ztratí a je téměř nemožné je odhalit,“ přiznal.

Podíl.
Exit mobile version