Aktualizace: 27.03.2024 12:52

Moskva – Počet obětí teroristického útoku v Krasnogorsku na předměstí Moskvy stoupl na 140. Zemřel jeden z těžce zraněných, uvedl podle médií ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško. Až dosud úřady uváděly, že v pátek minulý týden si útok vyžádal 139 mrtvých a 182 raněných.

„Bohužel, jeden ze zraněných, který byl v kritickém stavu, zemřel. Lékaři udělali vše, co bylo možné,“ řekl ministr novinářům. V kritickém stavu zůstávají ještě čtyři ranění, 19 je ve vážném stavu. V nemocnicích je stále celkem osm desítek raněných, včetně šesti dětí.

V úterý hasiči a záchranáři ukončili pátrání po obětech v troskách koncertní síně ve středisku Crocus City Hall v Krasnogorsku. Na předběžném seznamu zabitých je 120 jmen, identifikovaných obětí. Podle posledních údajů při útoku teroristů utrpělo celkem 360 lidí, napsal na svém webu list Kommersant.

Ruští představitelé v čele s prezidentem Vladimirem Putinem se pokoušejí spojit útok s Ukrajinou, která jakoukoliv účast odmítla, a Západem, který však Moskvu několik dní před událostí varoval před plány extremistů. Tuto americkou výstrahu Putin veřejně odmítl jako pokus o zastrašování a vydírání.

K útoku se přihlásila afghánská odnož teroristické organizace Islámský stát, která podle médií verbuje mezi migranty z postsovětské Střední Asie. Ruské úřady kvůli útoku zadržely 11 lidí, včetně čtyř předpokládaných pachatelů. Před soudem kvůli uvalení vazby zatím stanulo osm podezřelých. Sedm z nich pochází z Tádžikistánu, osmý, který předpokládaným útočníkům pronajal byt, je původem z Kyrgyzstánu.

Ruská policie po útoku zpřísnila kontroly migrantů v Moskvě, přinejmenším u moskevských soudů prudce vzrostl počet případů, které se týkají porušování pravidel při vstupu do Ruska cizinci, upozornila ruská redakce BBC. Jen v pondělí bylo u soudů zaregistrováno 784 takových případů, zatímco za celý předchozí týden jich bylo 1106. Tyto případy zpravidla končí vyhoštěním. Soudy neuvádějí podrobnější údaje, a tak je nelze analyzovat, ale podle BBC existují známky svědčící o tom, že policie věnuje zvýšenou pozornost Tádžikům.

„Policie na ulici sebere skoro všechny migranty, na které narazí, zvláště pokud mají pasy Tádžikistánu. Všechny odvezou na strážnici, kde je prověří a půlku propustí,“ vylíčil jeden nejmenovaný advokát. Zástupci tádžické diaspory očekávají vlnu vyhošťování, dodala BBC a připomněla, že něco podobného se už stalo v listopadu 2011, kdy ruské úřady vyhostily stovky Tádžiků v reakci na rozhodnutí zadržet ruského pilota a zkonfiskovat letadlo, se kterým bez povolení nouzově přistál v Tádžikistánu.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.