Aktual.: 2.04.2025 13:59

Praha – Počet kybernetických útoků na firmy a instituce loni stoupl meziročně o čtyři procenta na 1699. Vykázaná škoda za tyto útoky vzrostla o 38 procent na 632 milionů korun. Na tiskové konferenci o tom informoval policejní prezident Martin Vondrášek. Za posledních pět let eviduje policie přes 8100 kyberútoků na firmy a instituce s celkovou škodou přesahující tři miliardy korun.

Nejčastější obětí kyberkriminality jsou podle Vondráška nebankovní instituce a internetové obchody, a trendem v roce 2024 se navíc staly také školy a školská zařízení. „Mezi nejčastější typy útoků patří hacking, tedy napadení informačního systému a dat, či zneužití elektronického platebního prostředku. Nejvyšší způsobenou škodu evidujeme 5,6 milionu korun,“ dodal.

Zatímco v roce 2022 činila průměrná škoda na jednoho podvedeného klienta odhadem zhruba 32.000 korun, loni to bylo podle statistik České bankovní asociace 16.000 korun. „A to navzdory tomu, že počty útoků se nadále zvyšují,“ podotkl generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek. Kyberpodvodníci jsou podle něj stále vynalézavější a zákeřnější, proto je potřeba neustálá opatrnost a obezřetnost v on-line prostoru.

Blažek připomněl, že ČSOB spolu s Policií ČR proškolila v kybernetické bezpečnosti více než milion lidí. Vzdělávací aktivity směrem k široké veřejnosti budou podle něj pokračovat, současně si ale ČSOB s policií a nově i společností Mastercard stanovily cíl v kyberbezpečnosti vzdělat představitele 250.000 firem, podnikatelů, bytových družstev, obcí, škol nebo nemocnic.

„Naším cílem je maximálně připravit tyto skupiny na narůstající hrozby digitálního světa, které mají na svědomí zejména hackeři. Celkem tak plánujeme edukovat 250.000 subjektů z řad firemní klientely,a chceme tím inspirovat i zbytek trhu,“ upozornil Blažek.

Digitální důvěra je klíčovým předpokladem pro fungující ekonomiku, doplnila generální ředitelka společnosti Mastercard pro ČR a Slovensko Jan Lvová. Z výsledků nedávného průzkumu mezi IT odborníky z českých a slovenských firem vyplynulo, že kybernetickému útoku čelilo 95 procent dotazovaných společností. Loni 54 procent společností potvrdilo, že frekvence kybernetických útoků se ještě zvýšila. Mezi nejčastější typy útoků patřil například phishing, scamming či malware, poznamenala.

Podíl.