Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.

„Tábory se rychle plní. V tomto roce jsme již třikrát navyšovali kapacitu,“ říká ředitel Domu dětí a mládeže Hradce Králové Ondřej Březina. Podle Libora Bezděka, ředitele Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy, jsou nyní ty příměstské vyprodány a u pobytových je dosavadní obsazenost devadesát procent.

Vysoký zájem hlásí i jihočeský Dětský tábor Nežárka. „Letos se kapacita naplňuje zase o něco rychleji. Některé turnusy, které byly v minulosti vyprodány až na konci dubna, jsou letos plné už od poloviny března,“ vypočítává provozovatel Jiří Hanzal.

Také brněnský tábor SVČ Lužánky letos nalákal vysoký počet zájemců. „Pobytové i příměstské tábory máme zcela naplněné zhruba z osmdesáti až devadesáti procent. Mnohé byly vyprodané hned po spuštění přihlašování v půlce ledna. O něco vyšší zájem je nejen o příměstské, ale také o něco výrazněji o pobytové,“ sdělila mluvčí Kristýna Bejčková.

Z důvodu vysoké poptávky rodičů se letos spustilo podání přihlášek dokonce o měsíc dříve. „Letos začalo přihlašování už v polovině ledna. Každý rok se čas přihlašování o něco posouvá. Pamatuji doby, kdy se přihlášky spouštěly v dubnu,“ říká předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Příměstské tábory na vzestupu

„Největší zájem je právě o příměstské tábory, které zajistí rodičům program pro jejich děti přes den, ale navečer mohou být už opět spolu,“ podotkl Bezděk.

Stoupající oblibu příměstských táborů potvrzuje i zakladatel dětské volnočasové agentury Tapaza Michal Chmelař. „Důvodem bude určitě cena, jelikož příměstské jsou výrazně levnější, ale možná i nějaké pohodlí a komfort z pohledu dětí, které třeba nejsou zvyklé na pobyt v klasických táborových areálech – stany, chatky a podobně,“ míní Chmelař.

Podle České rady dětí a mládeže ale zájem neopadá ani o tábory pobytové. „Zkracují se ale z dříve běžných tří týdnů na průměrných deset dní. Příměstské jsou ale na strmém vzestupu – za dva roky o ně stoupl zájem o třetinu,“ doplňuje Sedláček.

Děti kromě klasických táborů se všeobecným zaměřením sahají i po těch adrenalinových – jezdí za dobrodružstvím do zahraničí nebo navštěvují zoologické zahrady. „Populární jsou tábory jako ZOOrallye, kde se každý den jede do jiné ZOO a děti nahlédnou do zákulisí péče o zvířata. Populární jsou také putovní v zahraničí,“ vysvětluje Hana Korčáková, ředitelka Domu dětí a mládeže Českých Budějovic.

„Tábory u moře jsou dlouhodobě na vzestupu a cokoli, co trochu voní adrenalinem, děti láká. Trend je jasný – moře, adrenalin, zážitek,“ vysvětluje Miroslav Topinka, předseda Asociace dětské rekreace.

Navýšení cen

Ceny letních táborů se u oslovených organizací meziročně zvýšily. „Většina organizací, které sdružuje Česká rada dětí a mládeže, zdražuje o deset procent,“ poznamenal Sedláček.

Zdražení táborů zaznamenal i Dům dětí a mládeže Větrník v Liberci. „Oproti loňskému roku došlo opět ke zdražení, a to výrazněji u táborů, které se konají v nájemních prostorech. Rovněž se do ceny promítlo i opětovné zdražení stravy a vstupů,“ sdělila ředitelka Marta Kultová.

Tábory SVČ Lužánky podle mluvčí Kristýny Bejčkové prodražily o deset procent. „Důvody jsou u příměstských táborů například dražší obědy, externí prostory, vstupy do organizací, které navštěvují lektoři s dětmi, a také náklady na externisty, které nejsou pokryté z veřejných zdrojů. U pobytových táborů je to dražší doprava, také strava a další externí náklady spojené s pořádáním tábora,“ doplňuje Bejčková.

Podíl.