Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.

Z místa největší jaderné katastrofy na světě se od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu stala militarizovaná zóna. V areálu bývalé černobylské elektrárny za přísných bezpečnostních opatření stále pracuje nejméně pět set lidí. „Jde o jaderné zařízení, je to velmi nebezpečný objekt, takže víme, že i za jakýchkoliv okolností budeme pokračovat v práci,“ sdělil hlavní inženýr Roman.

Velké obavy v polovině února vyvolal výbuch ruského dronu na plášti betonového sarkofágu. Pod ním se skrývá 250 tun vysoce radioaktivního materiálu. Doutnající ohnisko se podařilo uhasit až začátkem března. „Zaměstnanci byli v šoku, že se to vůbec stalo. Nikdo si nemyslel, že by někoho napadlo udeřit právě na toto zařízení,“ prohlásil hlavní inženýr.

Po útoku ruského dronu na kryt sarkofágu zůstal šestimetrový otvor. Jeho oprava může začít až po odborné diagnostice, která bude trvat nejméně rok.

Svědkem útoku byl také likvidátor jaderné havárie v Černobylu z roku 1986 Viktor Adamovyč. Tehdy po výbuchu čtvrtého bloku se do elektrárny dostal půl hodiny po katastrofě. „Tehdy kolem mě vyváželi zaměstnance popálené radiací,“ vzpomíná Adamovyč. Jaderná katastrofa si přímo na místě a v následujících měsících vyžádala několik desítek životů.

Ruská okupace

Za další katastrofu v Černobylu označil ruskou okupaci z roce 2022. „(Rusové) byli přímo tady. Stály tu tanky a obrněné transportéry,“ sdělil Adamovyč.

V Rudém lese nedaleko bývalé jaderné elektrárny stále zůstávají zbytky zákopů, které tu vyhloubila ruská armáda. Okupace Černobylu trvala šestatřicet dní.

Okolí jaderné elektrárny je navíc z velké části zaminované. V lokalitě, kterou dřív často vyhledávali turisté, se teď volně pohybuje jen divoká zvěř – mezi nimi i vzácný druh koně Převalského.

Podíl.
Exit mobile version