
Celníci při kontrolách přepravovaného odpadu v prvním pololetí odhalili porušení předpisů ve čtyřiapadesáti případech a zabavili přes dvě stě tun materiálu. Při podezření na nedovolený tranzit ho musí stát zabezpečit, dokud úřady nerozhodnou o jeho navrácení na původní místa. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) situaci řeší na unijní úrovni. Navrhuje digitalizaci, jednotnou databázi o pokutovaných firmách či lepší sdílení informací mezi státy. Odpad, který kontroly nezachytí, často končí na černých skládkách.
Ministerstvo životního prostředí je jediný orgán v zemi, který má danou problematiku na starosti. V Německu je však téměř dvě stě kontaktních míst, v nichž má Česko partnery, informoval Hladík. V týdnu už s německou stranou jednal o nelegálním odpadu z Bavorska.
Stále však není jasné, kdy přes šest set tun z Jiříkova na Bruntálsku a Brna-Horních Heršpic zmizí. Německé úřady se nicméně už k odvozu odpadu zavázaly.
Podle starostky Jiříkova Barbory Šiškové (nestr.) se v obci nachází velké kusy letadel, větrníků z větrných elektráren či automobilů. První kamiony tam přijely v prosinci a pak znovu v lednu. Starostce se prý podařilo zabránit tomu, aby tam vysypaly další odpad.
„Pro Jiříkov už je firma vybraná, to znamená, že by měli co nejdříve dát i konkrétní termíny. Horní Heršpice se teď soutěží,“ informoval Hladík s tím, že v následujících týdnech by snad již mělo dojít k posunu a finálnímu odvozu.
Celníci vymáhali vyšší sumu než v předchozích letech
Loni celníci za porušení zákona o odpadech vymáhali na sedmadvacet milionů korun – suma je vyšší než v předchozích dvou letech. Z celkové sumy se státu od pokutovaných podařilo vybrat zhruba tři čtvrtiny vyměřené částky. Inspekce může za nejvážnější porušení uložit sankci maximálně pětadvacet milionů.
„Nemusí to být odrazující ve chvíli, kdy jsou firmy napsané třeba na bílé koně nebo jejich zisk z nelegálního nakládání s odpady převyšuje možnou sankci, kterou můžeme uložit,“ sdělil ředitel odboru technické ochrany životního prostředí a integrované prevence České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Oldřich Jarolím.
Po přísnějších sankcích volá koalice i opozice
Přísnější sankce podporuje Hladík i opozice. Shodují se také v tom, že stávající kabinet už změny prosadit nestihne a bude to úkol pro novou sněmovnu.
„Pokuty nejsou adekvátní, nebo jsou v takové výši, která neodradí původce odpadu, protože on si je dobře vědom toho, že pokud by šel legální cestou, tak za odpad zaplatí mnohem více, než kolik je pokuta,“ míní předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Jana Krutáková (STAN).
„Je to jenom a jenom o sankcích a o kontrole. Musíme si uvědomit, že je zde nějaký prostor, kdy ne každý kamion může být zkontrolován. A zde je obrovská role právě pro posílené kompetence a také zvýšený počet celníků a České inspekce životního prostředí,“ míní místopředseda sněmovního výboru pro životní prostředí Richard Brabec (ANO).
Zvýšený počet hlášení
ČIŽP si všímá většího počtu hlášení od lidí, od roku 2022 do toho loňského narostl o čtyřicet procent. Kontroly převozu odpadů si v druhém pololetí stanovili jako jednu z hlavních priorit celníci.
„Soustřeďujeme se především na rakouskou a německou hranici, ale máme zdokumentované příklady přepravy i z Polska. Takže především příhraniční oblasti věnujeme zvýšený dohled,“ informoval ředitel odboru dohledu Generálního ředitelství cel Petr Müller. Jen do konce června provedli celníci podobných kontrol přes tři sta.
Největší množství nepovoleně převáženého materiálu od roku 2021
Loni přitom provedli přes pět set kontrol přepravy odpadů – zjistili 106 porušení předpisů a zadrželi přes 360 tun nepovoleně převáženého materiálu, což představuje největší množství od roku 2021. Předloni to bylo padesát tun, za letošní první pololetí už zmíněných 210.
S menšími černými skládkami pravidelně bojují obce. Například v Rudě na Žďársku někdo přímo na jednu z cest vyložil staré eternitové desky. Ty je nutné ekologicky zlikvidovat, což nyní představuje neplánovaný náklad pro obecní kasu. Obecní úřad se tak obrací na případné svědky, kteří by mohli pomoct s identifikací viníka.
Pracovníci Lesů České republiky napočítali loni 365 skládek – tedy každý den jednu. Nejvíce jich našli v Ústeckém a Středočeském kraji. Jen z pražských lesů a okolí řek odvezli lesníci 294 tun odpadu; meziročně o osmdesát tun více.
„Inspekce životního prostředí řeší závažnější kauzy v odpadovém hospodářství, běžné černé skládky za obcí by měla mít v kompetenci přímo obec s rozšířenou působností,“ sdělil Jarolím.