ČTK

Aktualizováno před 21 minutami

V polském uhelném dole Rydultowy, který se nachází nedaleko hranic s Českem, došlo ve čtvrtek ráno k silnému otřesu. V podzemí zůstávají desítky horníků. Podle některých informací by jich mohlo být přes 50, jiné hovoří o přibližně 40. Se dvěma důlními pracovníky nemají záchranáři kontakt, píše server Onet. Dalších 15 lidí se dostalo na povrch, deset z nich je v nemocnici, dodala stanice TVN24.

„Došlo k silnému otřesu… Pokračuje záchranná akce. Jsou tam zranění, vytahují je,“ řekl polské tiskové agentuře PAP dispečer báňského úřadu.

Z dosavadních informací není zcela jasné, kolik lidí v podzemí zůstává. Podle mluvčí PGG bylo v postižené části dolu v době otřesů 68 horníků. „V podzemí je stále 53 (horníků),“ řekla podle agentury Reuters Wysocká-Siembigová a dodala, že se dvěma pracovníky není kontakt.

Ředitel záchranné služby v Katovicích Lukasz Pach předtím stanici TVN24 řekl, že lidé v nemocnici jsou ve stabilizovaném stavu. Podle původních informací serveru Onet neměli záchranáři kontakt asi s desítkou lidí. Na místě pracuje více než deset týmů báňských záchranářů.

Důl Rydultowy je jedním z nejstarších černouhelných dolů v Horním Slezsku, podotkla TVN24. Funguje od roku 1792 a v současnosti zaměstnává přes dva tisíce horníků. Už v minulosti se v něm odehrála důlní neštěstí, v roce 2020 zemřel šestačtyřicetiletý horník kvůli uvolnění horniny z důlního stropu a o rok dříve zahynul při otřesu čtyřiačtyřicetiletý důlní pracovník, píše Onet.

Polsko, které je z velké části energeticky závislé na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí. Letos v květnu přišli o život dva horníci při otřesu na dole Myslowice-Wesola na jihu Polska.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.