Aktualizace: 14.05.2024 20:15

Cannes (Francie) – Hlavní hvězdou prvního dne filmového festivalu v Cannes je americká herečka Meryl Streepová, která se prošla po červeném koberci v bílé róbě a rozdávala úsměvy před večerním převzetím čestné Zlaté palmy. Novinářům i širokému publiku se rovněž v úvodu večera představila kompletní devítičlenná porota, které předsedá Greta Gerwigová. Americká režisérka ocenila změny ve světě filmu směrem k většímu respektu a zastoupení žen, píše deník Le Monde.

„Před 15 lety jsem si nedokázala představit, že by v kinematografii bylo tolik žen,“ uvedla Gerwigová. Permanentní vývoj dobrým směrem podle ní odstartovala kampaň proti sexuálnímu násilí a obtěžování Me Too. „Věci neustrnuly, budeme pokračovat v diskusi a hledání toho, jak chceme, aby náš průmysl a kinematografie vypadaly,“ cituje Gerwigovou Le Monde.

Nečekanou hvězdou na červeném koberci a prvním, kdo se po něm prošel, byl pes jménem Mesi. Border kolie si zahrála ve filmu Anatomie pádu Justine Trietové, který si loni z Cannes odvezl hlavní cenu pro nejlepší film. K radosti fotografů se Mesi způsobně postavil na schodech, zvedl přední packy a pózoval.

Již 77. ročník jedné z nejprestižnějších filmových přehlídek světa potrvá do 25. května. Projekce soutěžních filmů, kterých se letos o Zlatou palmu uchází 22, začnou v úterý.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.