Komerční prezentace Aktual.: 7.05.2025 15:49

Praha – Výstava s názvem Hodina osvobození: Válečný plakát 1938-1945 ukáže od čtvrtka 8. května proměny plakátu jako propagandistického média. Novináře dnes expozicí v Císařské konírně Pražského hradu provedl její kurátor, historik Vojenského historického ústavu (VHÚ) Michal Burian.

Plakát měl podle Buriana nejsilnější slovo za první světové války, za té druhé mu konkuroval rozhlas, ale na síle sdělení to neubralo. „Většina vlád využívala plakát jako součást válečné propagandy,“ řekl historik.

Expozice má chronologické řazení, začíná v roce 1938 a připomíná tehdejší Všesokolský slet, jenž dával najevo vůli bránit vlast. Návštěvník pak postupuje po jednotlivých válečných letech, které zachytilo více než 90 plakátů a papírových vyhlášek. „Jak se měnila propaganda v jednotlivých státech jednoznačně odráží děje na frontách druhé světové války,“ uvedl Burian.

Zatímco sovětský plakát z roku 1941 sugestivně hlásá Vlast – matka tě volá!, ten německý oznamoval: Říše vítězí na všech frontách pro Evropu! Pro dokreslení atmosféry na výstavě nechybějí ani silně antisemitské, rasistické plakáty z německé, ale také ze srbské provenience.

Zaujme německá vyhláška z 15. března 1939 bezprostředně po obsazení Československa, jejíž chybný český text musel být přelepen správným. Plakát s fotografií parašutisty Miroslava Valčíka slibuje za informace o dotyčném odměnu 100.000 korun.

Jiný soubor plakátů připomíná osudy civilního obyvatelstva v Protektorátu Čechy a Morava a také výtvarníky, kteří pracovali pro československý zahraniční odboj. „Malovala je neuvěřitelná škála autorů, od samouků přes reklamní grafiky, ilustrátory, autory komiksů po profesory výtvarných akademií,“ poznamenal Burian. Plakáty tak představují širokou škálu výtvarných stylů.

V archivech se zachovaly jen plakáty a sdělení německá, britská, londýnského odboje, Rudé armády. Po konci války děkovalo zvláštním plakátem americké armádě i Revoluční odborové hnutí.

Chybějí však plakáty československého východního odboje, takzvané Svobodovy armády. „Historickým paradoxem je to, že v 50. až 80. letech 20. století se téměř výhradně bádalo o východním odboji, z plakátů východního odboje se však ve sbírce VHÚ nedochoval ani jediný,“ řekl Burian. Zatímco na západě se podle něho někteří lidí snažili uchovat různé artefakty včetně plakátů, ve východní československé armádě tomu tak nebylo.

Výstava v Císařské konírně Pražského hradu začne ve čtvrtek 8. května, tedy na Den vítězství, a potrvá do 28. října. „Oba dva dny jsou pro naši zemi velmi významné. Rozhodli jsme se výstavu zpřístupnit zcela zdarma, aby každý měl možnost přijít včetně škol a rodin s dětmi,“ řekla ČTK kulturní a programová ředitelka Pražského hradu Veronika Wolf.

Výstava dostala název podle 85 let starého rozhlasového projevu Winstona Churchilla, v němž mluvil o Československu a o tom, že přijde hodina osvobození, což také doprovodil plakát.

Na výstavě se podílel VHÚ a Vojenský historický archiv (VHA), prezidentská vojenská kancelář a hradní správa. Historik Burian, který má hodnost plukovníka, se podílel na řadě výstav a stálých expozic v ČR i v zahraničí a také na řadě odborných publikací. Od roku 2008 zastává pozici ředitele Odboru muzeí VHÚ. Komentovanou prohlídku výstavy pro veřejnost Burian povede v pondělí 12. května.

Podíl.
Exit mobile version