Aktualizace: 3.03.2024 17:46

Berlín – Německý ministr obrany Boris Pistorius zveřejnění interního rozhovoru vysoce postavených příslušníků německého letectva o tom, jak by teoreticky Ukrajina mohla použít střely Taurus, označil za součást ruské hybridní války. Dnes podle agentury DPA řekl, že kvůli úniku informací zatím personální důsledky vyvozovat nebude.

„Je to součástí informační války, kterou vede (ruský prezident Vladimir) Putin,“ řekl Pistorius. Cílem Moskvy je podle něho rozvrátit německou vnitřní politiku. „A proto bychom měli reagovat s rozmyslem, ale rozhodně,“ uvedl také šéf německého resortu obrany.

Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek zveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce pořízené při telekonferenci na běžně používané platformě Webex hovoří mimo jiné o tom, jak by Ukrajina teoreticky mohla použít německé střely s plochou dráhou letu Taurus k útoku na Krymský most spojující ruskou pevninu s Krymem. Tento poloostrov Rusko Ukrajině protiprávně zabralo před deseti lety.

Pistorius dnes řekl, že nemá informace o dalším úniku informací nebo odposleších. V příštích dnech očekává výsledky vyšetřování nynějšího incidentu. Jde podle něho kromě jiného o otázku, zda vysoce postavení členové letectva ke svému rozhovoru použili správnou platformu.

Bezpečnostní expert Gerhard Conrad portálu focus.de řekl, že ho nedbalost, jaké se ohledně zabezpečení své konverzace dopustili důstojníci letectva, nepřekvapuje. Němečtí politici v dekádách po skončení studené války podle něho ignorovali heslo „Nepřítel naslouchá“ a tato „stará mentalita“ u nich přežívá. Připomněl, že z technického hlediska není šifrování dat v komunikaci žádný problém a že armády jiných členských zemí NATO se těchto standardů drží.

Ukrajina dlouhodobě na Německo naléhá, aby jí střely Taurus poskytlo. Kancléř Olaf Scholz ale začátkem tohoto týdne zopakoval, že se tak zatím nestane. Zdůvodnil to rizikem zapojení Německa do války s Ruskem, které na Ukrajinu před dvěma lety zaútočilo. Střely Taurus patří k nejmodernější výzbroji německé armády. Německo je nyní po Spojených státech druhým největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině a v letošním roce svou podporu dál zvyšuje.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.