Aktual.: 15.07.2025 11:34

Berlín/Washington/Brusel – Německo a Spojené státy připravují společnou dodávku dvou systémů protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu. Náklady zhruba za dvě miliardy eur (49 miliard Kč) uhradí Německo. Po setkání s americkým ministrem obrany Petem Hegsethem ve Washingtonu to německým médiím řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Evropské spojence vyzval, aby se zapojili do nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu. Dánsko a Nizozemsko jsou ochotny finančně podpořit dodávky patriotů na Ukrajinu.

Podle Pistoriuse je třeba v jednáních s Američany vyjasnit poslední „technické, logistické a finanční detaily“. Obě strany je ale považují za řešitelné. Rozhodne se podle něj v řádu dnů či týdnů.

Německo se dlouhodobě pokouší Ukrajině pomoci s obranou proti vzdušným útokům, které na ni už více než tři roky podniká Rusko. Mluvčí německé vlády už na začátku července potvrdil, že Berlín jedná s USA o nákupu systémů protivzdušné obrany Patriot, které by následně předal Ukrajině.

Nyní se podle německého ministra jedná o dvou variantách: Buď Německo odkoupí z amerických vojenských zásob dva systémy Patriot, které by mohla Ukrajina okamžitě nasadit k obraně svého vzdušného prostoru, nebo dodá Ukrajině patrioty z vlastních zásob, které později nahradí systémy nakoupenými v USA.

Systémy Patriot dokáží sestřelit nepřátelská letadla i balistické rakety. Cíle mohou být ve vzdálenosti až 100 kilometrů a ve výšce do 30 kilometrů. V minulosti Ukrajině systémy Patriot dodaly mimo jiné USA, Německo, Nizozemsko a Rumunsko. Německo Ukrajině darovalo tři systémy, a má jich tak ve svých zásobách nyní jen devět.

Pistorius po setkání s Hegsethem rovněž vyzval evropské spojence v NATO, aby se zapojili do nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu. Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel a dalších sankcí, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. Oznámil také, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím aliance, které zbraněmi podporují Ukrajinu.

„Je jasné, že to je apel na všechny další evropské členy NATO: Musíme všichni jaksi otevřít peněženku,“ řekl německý ministr stanici ARD před odletem z USA do Německa.

Německo chce podle Pistoriuse také koupit od Spojených států raketový systém Typhon, který má dosah 2000 kilometrů. Rakety by tak mohly zasáhnout z Německa i ruské území. Ministr obrany však zdůraznil, že mají sloužit pouze k odstrašení. Jednání o nákupu jsou v počáteční fázi, Berlín zatím projevil zájem.

Německo plánuje do roku 2029 postupně zvýšit výdaje na obranu na 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos by měly dosáhnout 2,4 procenta HDP.

Dánsko a Nizozemsko jsou ochotny finančně podpořit dodávky patriotů na Ukrajinu

Dánsko přispěje svým dílem k případnému financování dodávek amerických systémů protivzdušné obrany Patriot Ukrajině. Oznámil to dnes podle agentury Reuters dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen, aniž by uvedl další podrobností. Také šéf nizozemské diplomacie Caspar Veldkamp dnes prohlásil, že vláda jeho země se staví kladně k požadavku podílet se na financováni plánu dodávek amerických zbraní Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské útočné válce.

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou členským zemím Severoatlantické aliance prodávat moderní zbraně, přičemž NATO bude tyto dodávky koordinovat. Podle Trumpa bude vybavení včetně systémů Patriot odesláno velmi brzy, několik z nich „během několika dní“. Evropské země tak budou moci nově nakoupenými zbraněmi nahradit ve svých skladech ty, které pošlou na pomoc Ukrajině.

„Po určitém váhání se zdá, že se přidali na tu správnou stranu… a předají systémy Patriot, pokud budou zafinancovány. A Dánsko k tomu také přispěje svým dílem,“ řekl dnes Rasmussen novinářům v Bruselu.

Také nizozemský ministr zahraničí Veldkamp má podle Reuters radost z toho, že Spojené státy jsou připraveny dodávat vyspělý obranný materiál Ukrajině. Nizozemská vláda se podle něj k žádosti o zapojení do financování amerického plánu staví pozitivně a vyjádřil naději, že další země zareagují stejně. „Nizozemsko už dělá hodně… prozkoumáme, co můžeme udělat také ve vztahu s Trumpovými oznámeními,“ řekl Veldkamp před schůzkou unijních ministrů zahraničí v Bruselu.

Na vyzbrojování Ukrajiny se chtějí mezi jinými podílet Německo, Británie, Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Nizozemsko a Kanada, řekl v pondělí šéf NATO Mark Rutte.

Podíl.