Aktual.: 22.01.2025 19:12

Praha – Opoziční Piráti chtějí zavést regulovaný trh s konopím, jejich pozměňovací návrhy počítají s pěstováním pro osobní užití, konopnými spolky či provozovnami. Na tiskové konferenci ve Sněmovně představitelé strany uvedli, že současný represivní přístup dlouhodobě selhává, naopak regulovaný trh by mimo jiné přinesl ročně státnímu rozpočtu dvě až tři miliardy korun. Koalice, která do konce září zahrnovala i Piráty, se na regulaci trhu neshodla. Proti se stavěli především lidovci, shoda byla jen na zmírnění trestů.

Úpravu týkající se konopí schválila vláda koncem loňského roku při širší reformě trestního práva. Legální by podle ní bylo pěstování nejvýš tří konopných rostlin s obsahem THC nad jedno procento a držení nejvýš 50 gramů konopí venku a 25 gramů doma. Piráti prosazují širší legalizaci, podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) však musí být úprava taková, aby získala ve Sněmovně většinovou podporu.

Návrh Pirátů počítá s legalizací a zdaněním konopí. Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že nynější přístup dlouhodobě selhává. „Represe je naprosto slepá ulička a přístup, který vláda prosazuje, dlouhodobě selhává. Dělá z lidí, kteří se ničím neprovinili, zločince,“ řekl poslanec. Vládní návrh považuje z hlediska funkčnosti a efektivity za paskvil, který ignoruje podněty odborníků, vědce, ale i potřeby občanů.

Piráti předloží ve Sněmovně pozměňovací návrhy, kterými chtějí umožnit pěstování konopí pro vlastní potřebu na ploše maximálně tří metrů čtverečních a příslušnou sklizeň si ponechat a využívat. Šlo by o tři rostliny, konkrétně 600 gramů sušiny. „Druhý pilíř návrhu je sdílené pěstování. Institut konopných spolků by umožnil lidem, kteří si sami pěstovat nemohou, získat konopí legálně a bezpečně,“ uvedl Bartoš. Podobná praxe funguje od července v Německu, dodal.

Plán zahrnuje i zavedení provozoven s konopím, což by podle Bartoše omezilo černý trh, zajistilo ochranu spotřebitelů a vytvořilo nová pracovní místa. „Regulované obchody zajistí dostupnost pro dospělé občany v ověřené kvalitě,“ dodal. Obchody by podléhaly přísným pravidlům a povolení k provozu by vydával úřad vlády. Peníze získané na daních by chtěli Piráti nasměrovat do rozpočtu ministerstva zdravotnictví.

Své návrhy budou Piráti prosazovat na chystaném jednání koalice s opozicí o reformě trestního práva. Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek věří, že by mohly nalézt podporu u většiny koaličních stran či liberálních poslanců opozičního ANO. „Návrh čelil problémům ve vládě, kde to sabotovali lidovci, kteří měli na rozdíl od nás blokační potenciál. Pokud návrh neprojde letos, předložíme ho po volbách znovu,“ řekl.

Šéf lidovců Marek Výborný po jednání vlády řekl, že jeho strana nechce, aby se z ČR stala evropská velmoc volného legálního šíření drog. „Chráníme naše děti, to je myslím logické a přirozené,“ uvedl. KDU-ČSL podporuje dekriminalizaci držení konopí. „To říkáme od počátku, že nemůže docházet už k žádným excesům v rámci stíhání třeba osob, které si vypěstovaly několik rostlin pro vlastní potřebu,“ doplnil. Tato úprava podle něj mohla platit dávno. Piráti po odchodu z vlády pouze hledají záminky k podobným výstřelům, řekl Výborný.

Snížit chtějí Piráti i právní nejistotu pěstitelů konopí. „Současná legislativa je nejasná a diskriminační. Trestní zákoník kriminalizuje i osvětu o návykových látkách. Naše návrhy zúží naplnění trestného činu pouze na případy, kdy jde o svádění dětí k užívání drog. Teď jen zbytečně perzekvujeme ty, kteří vysvětlují a snaží se pomoci,“ uvedl expert na drogovou politiku a vydavatel magazínu Legalizace Robert Veverka.

Podíl.