Aktualizace: 13.02.2024 18:37

Praha – Školské odbory se dnes na jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS), ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) na penězích pro uklízečky či školníky nedohodly. Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Nechtěl komentovat, jak výsledek jednání ovlivní náladu ve školství a rozhodování odborů o případné stávce.

Podle Beka vláda k revizi rozpočtu pro regionální školství podle dohody přistoupí po 1. červenci, kdy budou jasné výsledky hospodaření státu v prvním půlroce. Vláda by měla podle Beka rozvolnit limity, které omezují úvazky nepedagogů ve školách. Uvolněním regulace by se podle Beka mohla věnovat na jednání ve středu nebo příští týden.

Díky rozvolnění budou ředitelé škol moci rozhodovat, jak naloží s penězi, které dostanou. Když tedy ředitelé nesníží počet zaměstnanců tak, jak jim předepsalo ministerstvo, neporuší rozpočtovou kázeň, vysvětlil Dobšík. Například na zaplacení části úvazku nepedagoga budou moci použít jiné peníze, které má škola k dispozici. Podle něj na to ale ředitelé nebudou mít dostatek peněz.

„Já bych chtěl ujistit ředitele škol, že nehrozí vůbec to, že by byli popotahováni kvůli rozpočtové odpovědnosti, protože zaplatili o půl úvazku někde více v lednu. To je zcela lichá obava. Vláda nepochybně přistoupí k rozvolnění téhle regulace,“ řekl Bek.

V rozpisu rozpočtu regionálního školství rozeslaném ministerstvem minulý týden je nefinancovaných 7500 míst, z toho je obsazeno 2500 reálnými zaměstnanci. Zhruba 500 z nich je podle Beka možné financovat z krajské rezervy. Ředitelé škol si poté, co ministerstvo rozeslalo rozpis rozpočtu regionálního školství, stěžovali na to, že ministerstvo pozice nepedagogů škrtalo plošně. Ředitelé škol byli podle Dobšíka po obdržení rozpisu rozpočtu rozladění.

Rozpočet pro regionální školství je podle ministerského rozpisu letos o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun. Bek je přesvědčen o tom, že by bylo dobré jednat se zřizovateli o budoucím přesunu financování části nepedagogických pozic na zřizovatele. „Samozřejmě za podmínky, že se v rozpočtovém určení daní na obce, kraje převedou patřičné finanční prostředky,“ řekl. Kraje a obce dokážou podle něj lépe posoudit potřeby škol.

Výstražnou stávku kvůli dopadům takzvaného konsolidačního balíčku uspořádaly odbory koncem listopadu. Podle odborů se do ní aktivně zapojilo 7213 mateřských, základních a středních škol, tedy tři čtvrtiny z celkového počtu všech regionálních škol. Některé neotevřely vůbec, v dalších zrušily výuku a měly jiný program, někde nefungovaly školní jídelny. Část škol podpořila požadavky stávkujících jen symbolicky.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.