Před třemi týdny uvedl Elon Musk v Texasu taxíky bez řidiče. Zatím jich jezdí jen několik a všechny jízdy jsou pouze na speciální pozvánku, i tak už ale stihly nasbírat řadu menších či větších přestupků. Těžko říct, jestli od toho chce americký miliardář trochu odvrátit pozornost, ale oznámení o rozšíření oblasti, kde Robotaxi jezdí, sdělil na sociálních sítích velmi dětinským způsobem.

„Tvrdší, lepší, rychlejší, silnější,“ napsal v pondělí oficiální účet Tesla Robotaxi na sociální síti X k obrázku, který na mapu texaského Austinu přenesl tvar penisu (někdo v tom samozřejmě může vidět i obrácené písmeno T). Elon Musk tím poněkud dětinským způsobem dal najevo, že se služba taxíků bez řidiče rozšiřuje i do dalších částí města, nyní tak pokrývá 109 km2. Dříve to bylo 51 km2. Jinde než v Austinu, na rozdíl třeba od konkurenční služby Waymo, zatím Robotaxi nejezdí, pokrývá tam ale větší plochu.

Tímto obrázkem Musk oznámil, že Robotaxi jezdí dál. | Foto: X.com / Tesla Robotaxi

Aby byl vtip některým uživatelům sítě X ještě jasnější, sám Elon Musk ho několikrát přesdílel včetně komentáře „penetrace trhu“. Stejně jako v angličtině, i v češtině má přitom slovíčko penetrace více významů včetně toho se sexuálním podtextem.

Kromě toho oficiální účet služby také oznámil, že cena za jednu jízdu stoupla na 6,9 dolaru, tedy asi 146 korun. Když před třemi týdny jízdy s taxíky bez řidiče ve formě Tesly Modelu Y začínaly, byla cena o 2,7 dolaru nižší. Jízdy pořád fungují jen na pozvání, není zatím možné je normálně rezervovat.

Podle amerických médií se chystá i další rozšiřování jízd autonomními taxíky, protože se i v jiných texaských městech objevila takzvaná validační vozidla. Ta získávají informace o ulicích a silnicích v daném městě pro umělou inteligenci.

Už když Musk službu spouštěl, spousta expertů trochu zvedala obočí nad technologickou výbavou Tesel bez řidiče. Podobně jako sériový systém FSD, tedy systém autonomního řízení, který je třeba v USA plně funkční, v Evropě ho ale zákazník kvůli legislativě nedostane, jsou totiž robotaxíky vybaveny jen kamerami, kterým pomáhá umělá inteligence. Žádné dodatečné radary nebo dokonce lidar jako konkurenční jaguary od Waymo tesly nemají. A i kamer kolem auta je podstatně méně.

Výhodou je levnější výroba, nevýhodou ale méně přesné fungování. Robotaxi se totiž od začátku ocitly pod drobnohledem veřejnosti a jakkoliv má Elon Musk a Tesla mnoho příznivců, disponují možná ještě větším množstvím odpůrců. Už pár dní po spuštění služby ještě na konci června se tak na sociální síti Reddit objevil soupis všech veřejně dohledatelných a zdokumentovaných chyb a prohřešků taxíků bez řidiče.

„Některé jsou relativně malé, jako například nerozpoznání couvajícího nákladního auta UPS na místo, kam se taxík snažil zaparkovat, nebo přejetí obrubníku. Jiné ale působí větší vrásky na čele,“ píše americký magazín The Verge. Má tím na mysli kupříkladu jízdu po špatné straně silnice nebo vysazení zákazníků uprostřed rušné křižovatky.

A objevil se i klasický problém tesel: fantomové brzdění, tedy stav, kdy auto při zapnuté funkci Autopilot nebo FSD začne samo od sebe bez příčiny brzdit. Spousta případů fantomového brzdění je zdokumentovaná i v Evropě, jeden německý zákazník za to začátkem roku automobilku dokonce zažaloval. Dokonce redakce Aktuálně.cz při testu amerického elektromobilu sama fantomové brzdění na dálnici zažila, naštěstí vůz nikoho neohrozil.

Je nutné poznamenat, že někteří influenceři naopak na sociálních sítích tvrdí, že jízdy s Robotaxi byly úplně bezproblémové. Každopádně zatím je celá služba ještě víceméně v prototypové fázi, navíc na sedadle spolujezdce sedí člověk z Tesly, který je schopný auto v případě kritické chyby zastavit, podotýká americký web NBC News.

Že je zatím Robotaxi od Tesly dostupné jen v Austinu pak dává smysl i z pohledu legislativy, texaské zákony jsou k autonomním autům benevolentnější než v jiných částech Ameriky. I když i někteří političtí zástupci radnice v Austinu vyjádřili jisté obavy z jízd Robotaxi Tesla. Vzhledem k aktuálnímu rozšíření působnosti si ale Musk z politické kritiky zřejmě nic nedělá.

Podíl.