Aktual.: 6.11.2024 18:03

Bern – Přístup k obnově Ukrajiny by si zasloužil komplexní, integrovaný a koordinovaný plán, vytvořený ve spolupráci se Severní Amerikou a Evropou. Na dnešní tiskové konferenci po jednání se švýcarskou prezidentkou Violou Amherdovou to řekl český prezident Petr Pavel. Obě země se na tom podle něj shodují.

Plán by podle české hlavy státu přinesl Ukrajině perspektivu, na kterou by se mohla spoléhat. Pokud budou lidé, kteří emigrovali ze země ohrožené ruskou válkou, vědět o projektech, do kterých by se mohli zapojit, bylo by to dobré pro Ukrajinu i další země, míní.

Pavel: Svět je plný nejistoty, nejvíc ho ohrožuje ruská agrese vůči Ukrajině

Svět je plný nestability, nejistoty a chaosu, nejvíc ho ohrožuje ruská nevyprovokovaná a devastující agrese vůči Ukrajině. Český prezident Petr Pavel to dnes řekl v projevu na zahraničním výboru švýcarského parlamentu v Bernu. Přes 50 států podle něj tento rok poskytlo různou vojenskou pomoc Ukrajině. Hlava státu také očekává pokračování české muniční iniciativy i v příštím roce. Díky ní by Ukrajina do konce letošního roku měla dostat 500.000 kusů dělostřelecké munice.

V případě konfliktu na Blízkém východě podle českého prezidenta hrozí, že se vymkne kontrole, aktuálně podle něj není vyhlídka udržitelného dvoustátního řešení mezi Izraelem a Palestinou.

Jednou z oblastí, kde je na světě velké napětí, je podle Pavla oblast Jihočínského moře. Prezident zmínil také konflikty v Súdánu, Myanmaru nebo Demokratické republice Kongo. Podle některých údajů probíhá nyní 59 konfliktů, nejvíc za posledních 30 let, dodal Pavel.

Ve švýcarském parlamentu ocenil, že se zákonodárci zabývají otázkou reexportu zbraní do třetích zemí. Neutrální země čelí delší dobu tlaku ze strany svých evropských sousedů, aby podpořily Ukrajinu napadenou Ruskem povolením reexportu zbraní švýcarské výroby. Pavel také uvítal, že se Švýcarsko připojilo k evropským sankcím proti agresorovi.

Hlava státu vyzvala ke spolupráci demokratických zemí. Není sice pravděpodobné, že by Švýcarsko bylo vojensky napadeno, čelí ale hybridním hrozbám, stejně jako jeho evropští partneři, míní český prezident.

Autokratické státy podle Pavla nesdílejí společnou ideologii, nejsou formálně organizovány, ale spolupracují. Dohody Severní Koreje s Ruskem mají vliv na evropskou bezpečnost, uvedl. Pchjongjang v posledních letech utužil vojenské vztahy s Moskvou a země letos podepsaly obrannou dohodu. V ní slíbily, že vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.

Podle Spojených států dodává KLDR do Ruska zbraně a munici, které ruská armáda využívá v bojích na Ukrajině. Američané také uvádějí, že asi 8000 severokorejských vojáků je na západě Ruska, kde část území obsadila Ukrajina. Podle ukrajinské rozvědky je v Rusku asi 12.000 severokorejských vojáků, někteří už se dostali do kontaktu s ukrajinskou armádou. Ruský prezident Vladimir Putin nepopřel, že vojáci KLDR v Rusku jsou.

Výsledek války na Ukrajině bude podle prezidenta kritický pro budoucnost mezinárodního řádu. „Naše slabost by mohla vybídnout Čínu zvýšit své sázky v Indo-Pacifiku. Další země, malé i velké, mohou též mít sklon využít své šance,“ dodal Pavel.

Podíl.