Aktual.: 20.11.2024 16:17

Praha – Prezident Petr Pavel vyrazí v pátek na cestu do Austrálie a na Nový Zéland. Na prezidentské úrovni se podobná návštěva uskutečňuje po téměř 30 letech. Hlavním cílem je posílit vzájemné vztahy v obchodu, obraně, bezpečnosti nebo ve vědě. Novináře o tom dnes informovala prezidentská kancelář. Před současnou hlavou státu byl na oficiální návštěvě Austrálie na jaře 1995 tehdejší prezident Václav Havel.

Pavel při téměř dvoutýdenní cestě bude jednat s australským i novozélandským předsedou vlády, s generálními guvernérkami obou zemí, s guvernérkou Nového Jižního Walesu či Jižní Austrálie nebo s novozélandskou ministryní obrany. Navštíví operní dům v Sydney, univerzity i technologická centra.

Austrálie i Nový Zéland mají podle Hradu zájem o evropské produkty a technologie v oblasti energetiky, těžebního průmyslu, obrany a bezpečnosti, zemědělství a potravinářství, environmentálních technologií, zdravotnictví a inovativních technologií, včetně vesmírného průmyslu. Loni byla Austrálie pátou nejdůležitější vývozní destinací v regionu Asie a Oceánie, objem exportu činil 13,4 miliardy korun.

Dalšímu rozvoji by podle prezidentské kanceláře mohla pomoci dohoda o volném obchodu s Evropskou unií, předloni se ji však nepodařilo dojednat. Od května nicméně platí mezi EU a Novým Zélandem. S Pavlem se na cestu vydá i podnikatelská delegace Svazu průmyslu a dopravy, prezident také zahájí byznysová fóra v Sydney a Aucklandu.

Obě země mají podle Hradu důležitou roli v indo-pacifickém regionu, posilování spolupráce je klíčové i pro posílení demokracií a vyvažování vlivů Číny, Ruska a jihovýchodních zemí. Austrálie i Nový Zéland jsou podle kanceláře prezidenta aktivními partnery při řešení globálních problémů, jako jsou klimatická změna, bezpečnost v indo-pacifické oblasti a ochrana lidských práv.

Při prezidentově návštěvě bude také slavnostně otevřena nová budova českého velvyslanectví v Canbeře, nový úřad po letech nahradí provizorní ambasádu. Pavel se setká s českými krajany, jejichž komunita v obou zemích podle Hradu setrvale roste a patří mezi největší ve světě. Jsou jich desítky tisíc.

Někdejší prezident Havel oficiálně navštívil Austrálii na přelomu března a dubna 1995, doprovod mu tehdy dělali i ministři financí Ivan Kočárník a průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Na letišti v Melbourne se Havel setkal se členy skupiny Rolling Stones. Prezident Václav Klaus tam byl v červenci 2011, kdy v několika městech přednášel o svém pohledu na teorii globálního oteplování. Do Austrálie zavítal Klaus i v roce 2001, tehdy ještě ve funkci předsedy Poslanecké sněmovny.

Z českých ministrů zahraničí byli v Austrálii v dubnu 1994 Josef Zieleniec na oficiální návštěvě a v únoru 2004 Cyril Svoboda. V září 1993 byl v Austrálii na pracovní návštěvě i ministr hospodářství Karel Dyba, který tam podepsal dohodu o vzájemné podpoře a ochraně investic.

Podíl.