Aktualizace: 23.02.2024 00:06

Praha – Prezident Petr Pavel se dnes dopoledne setká na Pražském hradě s ukrajinskými válečnými uprchlíky. Smyslem setkání je podle odboru komunikace prezidentské kanceláře představit a ocenit některé úspěšné Ukrajince, jimž se v Česku například podařilo zahájit podnikání, kteří provozují bistro nebo cukrárnu a pomáhají svým krajanům. V sobotu uplynou od začátku ruské invaze dva roky.

Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) aktuálně poskytuje útočiště 384.000 ukrajinských válečných uprchlíků, za dva roky války udělilo podle premiéra dočasnou ochranu 590.000 uprchlíkům. Bezmála dvě třetiny uprchlíků v Česku jsou ženy, v zemi také našlo útočiště téměř 100.000 ukrajinských dětí, poznamenal ve středu Fiala.

Dominantním zdrojem příjmů uprchlíků je podle Fialy zaměstnání. Práci v Česku mělo na konci ledna 117.200 uprchlíků z Ukrajiny, sdělilo ČTK v úterý tiskové oddělení úřadu práce. Čtyři pětiny uprchlíků si podle Fialy samy platí své bydlení. Na odvodech a pojistném odvádějí uprchlíci státu více, než kolik Česko vydává na humanitární dávky, poznamenal premiér.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.