Aktualizace: 8.05.2024 11:34

Praha – Rusko se stalo agresorem a rozpoutalo v Evropě válku, která si svojí ničivostí nijak nezadá s druhou světovou. Na pietním aktu k 79. výročí konce druhé světové války to dnes řekl prezident Petr Pavel. Je hrdý na to, že Česko nepolevuje v pomoci Ukrajině napadené Ruskem. Její obránci si podle hlavy státu zaslouží respekt a veškerou pomoc. Ceremoniálu na pražském Vítkově se zúčastnili v hojném počtu politici například z vedení obou parlamentních komor. Historické události si na místě připomněli ale také zástupci církve, veteránských spolků i další desítky lidí.

Za druhé světové války byly zmařeny miliony životů civilistů a způsobeny škody nepředstavitelné materiální hodnoty kvůli zvrácené ideologii rasové nadřazenosti, řekl v úvodu Pavel. Díky těm, kdo se aktivně postavili na odpor zlu, mohly podle něj další generace prožít své životy v míru.

Za historický paradox označil, že Sovětský svaz byl tehdy podstatnou součástí spojenecké koalice v boji proti agresi a nyní se Rusko samo stalo agresorem a rozpoutalo na evropském kontinentu válku, která si nijak nezadá s druhou světovou svojí ničivostí na životech i materiálních hodnotách. „Můžeme to vidět už více než dva roky každý den, jak se konflikt vyvíjí v neprospěch Ukrajiny,“ doplnil.

Naproti tomu poražené, tehdy nacistické Německo se stalo po hluboké reflexi demokratickou zemí podporující mír a stabilitu v Evropě a pomáhající i v širším okolí, řekl Pavel. V projevu dále zdůraznil důležitost členství Česka v Severoatlantické alianci (NATO), dosáhlo tím podle něj těch nejvyšších bezpečnostních záruk v historii. ČR si letos připomíná 25. výročí od vstupu do aliance.

Pavel také vyzdvihl investice do obrany a bezpečnosti. „Bohužel nežijeme ve světě, který by byl bezpečným místem, a je proto důležité, abychom tyto výdaje, byť nejsou malé, vnímali jako investici do bezpečnosti naší i našich dětí,“ dodal prezident. Podle loni schváleného zákona bude ČR vynakládat každoročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu.

Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Ústřední hudba armády zahrála státní hymnu, následně vojáci za tónů husitského chorálu přinesli historické prapory. Jako první posléze položil věnec k hrobu neznámého vojína Pavel, po něm se přišli poklonit předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a premiér Petr Fiala (ODS). Následovali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) či zástupci církve. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Nad Vítkovem proletěly vojenské stíhací letouny a vrtulníky.

Vzpomínkové akty u příležitosti 79. výročí konce druhé světové války se uskuteční také například v Brně, Pardubicích, Havlíčkově Brodě nebo Liberci. V Hranicích se bude konat slavnostní nástup jednotek české i americké armády. Předseda Senátu Vystrčil a pražský primátor Svoboda se také zúčastní pietního aktu k uctění památky vítězů nad nacismem na pražských Olšanských hřbitovech.

Dnes večer se Strakova akademie, tedy sídlo české vlády, slavnostně nasvítí do české trikolóry.

Konflikt na Ukrajině může skončit jen porážkou agresora, řekl Fiala

Nedaleko je brutální váleční konflikt, může skončit jen tak, že agresor bude poražen a všichni udělají pro úspěch Ukrajiny, co mohou. Po pietním aktu k 79. výročí konce druhé světové války na pražském Vítkově to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Všichni, kdo bagatelizují nebo nějak zlehčují hrozbu ze strany Ruska, dělají špatnou službu České republice, uvedl.

Kdyby nebylo odhodlanosti spojenců, nebylo by nacistické Německo v druhé světové válce poraženo, což je důležitým sdělením i pro dnešní dobu, míní Fiala. Mír není podle něj možné získat tím, že se na něj bude čekat, je nutné o něj usilovat. Záběry z války na Ukrajině podle něj připomínají scény z druhé světové války, opět umírají civilisté a je prolévána krev.

Bezpečnost musí být zajištěna ve spolupráci se spojenci, jedině tak se lze těšit dlouhodobému míru a bezpečí, řekl ministerský předseda. V Severoatlantické alianci (NATO) není Česko černým pasažérem, nýbrž aktivním hráčem, řekl.

Povinností, kterou Česko splňuje, je podle Fialy shromáždit všechny síly, prostředky a možnosti, aby obráncům Ukrajiny poskytlo vše, co potřebují. Jedinou cestou k dosažení trvalého a dlouhodobého míru je to, že Rusko neuspěje, uvedl premiér.

Ruská hrozba je podle něj permanentní. „Musíme si ji všichni uvědomovat. Dělají špatnou službu České republice ti, kteří to bagatelizují nebo nějak zlehčují,“ řekl. Připomněl, že policisté považují za prokázané, že výbuchy skladů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, při kterých v roce 2014 zemřeli dva lidé, uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Zároveň zmínil opakované hybridní útoky.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.