Komerční prezentace Aktual.: 20.02.2025 12:00

Praha – Prezident Petr Pavel u novely vysokoškolského zákona nepovažuje způsob přijímání legislativy za správný, snahou by podle něj mělo být odpoutat se v co nejvyšší míře od přílepků. Své výhrady sdělil i ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN), řekl na dnešním zasedání sněmu Rady vysokých škol. Novela, která má přinést větší samostatnost Národního akreditačního úřadu nebo reformu doktorandského studia, aktuálně čeká na prezidentův podpis. Pavel rozhodnutí přijme v následujících dnech.

Novela uzákonila akreditační úřad jako samostatnou právnickou osobu s větší nezávislostí na ministerstvu školství. Úřad má od července nově akreditovat i programy vyšších odborných škol, které by podle chystané úpravy školského zákona mohly nabízet i kratší studijní programy než dosud.

Změna je podle Beka nutná kvůli dodržení evropských standardů, aby Česko mohlo přistoupit k některým mezinárodním smlouvám o uznávání vysokoškolské kvalifikace a co nejdříve zjednodušit uznávání kvalifikací.

Pavel dnes řekl, že s Bekem o novele vedl řadu diskusí. Vnímá, že je v ní stále řada kontroverzí týkajících se nejen obsahu, ale také formy. „Právníci budou určitě mít námitky, které se týkají procesního přijímání zákona formou pozměňovacího návrhu, absence standardního připomínkového řízení,“ poznamenal prezident.

U obsahu také vnímá některé kontroverzní body, je ale podle něj nutné zvážit, zda jsou námitky natolik zásadní, aby převážily přínosy novely, nebo zda jsou spíše procesní. Nelze podle Pavla vetovat každý zákon, u kterého je jakákoli nevypořádaná námitka, protože v takovém případě by „asi neprošel žádný“. „Zákon máme na stole. Budeme se tomu v nadcházejících několika dnech věnovat. Rozhodnutí přijde ve stanovené lhůtě,“ dodal.

Bekovi sdělil, že způsob přijímání změn u akreditačního úřadu nepovažoval za správný. „Naší snahou by mělo být, nakonec k tomu směřuje i judikatura Ústavního soudu, abychom se v co největší míře odpoutali od systému přílepků,“ poznamenal Pavel. Předkládání pozměňovacích návrhů ve Sněmovně podobnou cestou by se mělo využívat spíše výjimečně, aby bylo možné v legislativním procesu zpracovat připomínky všech relevantních míst, míní.

Novela přináší řadu dalších změn. Univerzity budou moci přijímat k doktorskému studiu menší množství dobře vybraných uchazečů, kteří ale budou výrazně lépe ohodnoceni. Novela má motivovat univerzity k častějšímu odměňování doktorandů formou mzdy, což by řešilo jejich problémy při žádostech o hypotéky nebo při nástupu na rodičovskou dovolenou.

Novela také rozvolňuje podobu státních závěrečných zkoušek, mění systém stipendií a zpřísňuje postih za neoprávněné užívání titulu absolventa vysoké školy. Obsahuje i zvláštní oprávnění vysoké školy při zajištění bezpečnosti. Změna souvisí s předloňskou tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zastřelil 14 lidí a poté i sebe. Vysoká škola by s předchozím souhlasem příslušného ministerstva mohla vyhlásit mimořádný školní stav.

Pavel: U vzdělávání je nutné se zaměřit i na efektivitu systému

Kromě hledání možností pro zvýšení výdajů na vzdělávání je nutné se zaměřit na to, jak systém zefektivnit především z hlediska kvality. Na dnešním zasedání sněmu Rady vysokých škol to řekl Pavel. Někdy je podle něj možná potřeba si i bolestivě říci, že například některé obory se budou zavírat, k podobným rozhodnutím je ale zapotřebí transparentní systém hodnocení kvality.

„Měli bychom se dívat na to, jaké jsou možnosti zvyšování výdajů na vzdělávání, ale stejně tak na to, jak systém zefektivnit, a to především z pohledu kvalitativního. Abychom dokázali někdy možná i bolestivě říci, že některé obory budeme zavírat, možná některé školy budou muset skončit, protože nebudeme-li mít dostatečný počet studentů v dostatečné kvalitě, tak nemá smysl financovat takový počet vysokých škol,“ řekl Pavel.

K takovým rozhodnutím je ale nutné mít jednoznačný a velice transparentní systém hodnocení kvality, přičemž Česko jej podle prezidenta zatím nemá. Bylo by dobré takový systém nastavit tak, aby byl porovnatelný s nejlepšími světovými univerzitami, míní hlava státu.

Efektivita vynakládání peněz je podle Pavla důležitá nejen ve školství, ale v podstatě ve všech resortech. Zmínil také zdravotnictví nebo armádu.

Na sněmu Rady vysokých škol prezident také apeloval na to, aby se všichni shodli na společném zájmu, kterým je vysoká kvalita českého vysokoškolského systému jako celku, ačkoli účastníci zároveň hájí zájmy svých studijních oborů, fakult či škol. Často je to podle Pavla o hledání rovnováhy mezi autonomií na jedné straně a manažerským a řídicím přístupem na druhé, o míře svobody na straně akademických senátů a na druhé straně o pravomocích rektorů, případně ministerstva a státu zasahovat do vzdělávacího systému.

Rada vysokých škol by se na sněmu měla věnovat novele vysokoškolského zákona, který čeká na podpis prezidenta, či financování vysokých škol. Zabývat se bude pravděpodobně i řešením společenské poptávky po absolventech zdravotnických, učitelských či technických oborů, o které v minulosti hovořil ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

 

Podíl.
Exit mobile version