Komerční prezentace Aktual.: 8.05.2025 11:08

Praha – Je správné, že se Česko staví za práva Ukrajiny napadené Ruskem, totéž očekávalo od svých spojenců v roce 1938, když čelilo požadavkům nacistického Německa. U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to dnes na pražském Vítkově řekl prezident Petr Pavel. Zdůraznil, že si všichni padlí v boji proti nacismu zaslouží respekt, zároveň ale je třeba připomínat, že země osvobozené Sovětským svazem se dostaly pod vliv jiného autoritářského režimu. Ocenil také nasazení Čechů do boje proti nacismu.

Podle Pavla je důležité připomínat si události druhé světové války, aby se lidstvo poučilo z minulosti. Řekl, že některé elementy, které vedly ke vzniku války, lze pozorovat i dnes. „Vidíme, že nedaleko od nás znovu probíhá agresivní válka proti suverénní zemi ve jménu ideálů, které jsou srozumitelné jenom agresorovi,“ poukázal na ruskou agresi vůči Ukrajině.

Ocenil, že Česko napadenou Ukrajinu podporuje. „Jsem moc rád, že těmto událostem věnujeme pozornost. Ne pouze z povinnosti, ale protože to vnímáme jako přirozené a správné,“ řekl.

Podporu Ukrajině dal do souvislosti s koncem druhé světové války i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Diktátorovi se nesmí ustupovat. Pokud se diktátorovi ustoupí, tak to nikdy v historii nedopadlo dobře, a to bychom si zvláště v dnešní době měli uvědomit,“ řekl novinářům.

Podobně se vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS). „Jsme svědky toho, jak se agresivní ruský režim snaží dobýt, získat a podrobit si jinou zemi. Když myslíme na to, co se stalo před 80 lety, tak z toho pro nás plyne jednoznačné poučení. Nesmíme agresivnímu ruskému režimu dovolit, aby uspěl, musíme udělat vše proto, abychom Ukrajině pomohli, protože tím chráníme i svoje bezpečí,“ řekl.

„To, že ve druhé světové válce zvítězilo dobro nad zlem, nebylo tak od začátku samozřejmé. Stejně jako se dnes objevují hlasy, abychom někde ustupovali zlu, tak se objevovaly i v té době a vedly k tragédii,“ řekl náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Podle něj je třeba připomínat, že svoboda není zadarmo a lze ji ztratit, pokud se o ni nebojuje.

Prezident připomněl, že druhá světová válka byla zatím nejhorším konfliktem v dějinách, který přinesl miliony padlých a obrovské materiální škody. Respekt si podle něj zaslouží všichni, kdo bojovali proti nacistickému Německu, ať na západní, nebo východní frontě, nebo v domácím odboji. „Zasloužili se o to, aby zrůdný režim nacistického Německa a fašistické Itálie byl v Evropě poražen,“ řekl.

Zároveň je ale podle něj třeba vnímat rozdíl v poválečném vývoji evropských zemí osvobozených západními spojenci a Sovětským svazem. Země osvobozené Spojenými státy, Británií a Francií podle něj dostaly možnost rozvíjet se ve svobodných a demokratických podmínkách. „Část osvobozená od fašismu sovětskou armádou se dostala pod vliv autoritativního režimu jiného druhu,“ zdůraznil Pavel.

Pavel se také ohradil proti tomu, že Československo proti nacismu nebojovalo, podle něj je to mýtus. Připomněl, že před postoupením pohraničí Německu vojáci doporučovali bránit se a veřejnost se mobilizovala. Češi a Slováci se následně zapojili do boje proti Německu v zahraničních armádách. „Když se podíváme na počet obětí ve vztahu k počtu obyvatel, myslím si, že se nemáme za co stydět,“ řekl prezident.

K ocenění Čechů bojujících proti nacismu se připojila i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Připomněla, že bojovali v řadách britského letectva i v pozemních jednotkách na západní i východní frontě, zdůraznila také roli domácího odboje. „Padlo přes 42.000 našich spoluobčanů, my dnes žijeme i díky jejich odvaze,“ řekla novinářům.

Slavnostního ceremoniálu na Vítkově se zúčastnili politici,vojáci, zástupci veteránských spolků či sokolové. Ceremoniál sledovaly stovky diváků, jeden z nich ještě před začátkem zkolaboval. Pavlův projev se pokusili narušit aktivisté s palestinskou vlajkou, vojenská policie je odvedla mimo prostory památníku. Zhruba třičtvrtěhodinový ceremoniál zahájila česká hymna, v jeho závěru nad památníkem přeletěly stíhačky a vojenské vrtulníky.

Podíl.
Exit mobile version