Události: Platy ústavních činitelů (zdroj: ČT24)

Prezident Petr Pavel řekl, že je připraven bez odkladu podepsat změnu, která do zákona vrací základnu pro výpočet platů soudců, státních zástupců i vrcholných politiků. Po zásahu Ústavního soudu od prvního ledna nebude podle čeho stanovit výplaty zmíněných profesí. Úprava ale ještě neprošla ani Poslaneckou sněmovnou a Senát se jí bude zabývat až 28. ledna.

Platy představitelů státní moci Poslanecká sněmovna projednávala během posledního jednacího dne roku 2024. V roce 2025 bude naopak jedním z prvních bodů. „Předpokládám, že bychom s nimi pokračovali 15. ledna,“ zmínil předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Pokud návrh projde třetím čtením, tak se posune z dolní komory do té horní. Ta by se jím měla zabývat na schůzi 28. ledna. „My tam máme jediný časový strop a to je 31. leden. Jinak se dostáváme do značně nekomfortní situace,“ přiblížil předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

„Mělo to být schváleno do konce roku 2024, takhle se to nestihlo a už to působí určité problémy a chaos. Pokud by se to nestihlo do konce ledna 2025, tak se ten chaos ještě prohloubí,“ upozornil ústavní právník Ondřej Preuss.

V zákoně by totiž chyběla část, podle které se určuje platová základna jak pro soudce, tak pro politiky. Vláda návrhem reagovala na květnové rozhodnutí Ústavního soudu, který v zákonu škrtal. Téma by se tam mohlo vrátit – už na podzimním sněmu Soudcovské unie zaznívaly hlasy o případném dalším napadení předlohy.

Pokud senátoři návrh schválí, bude se čekat na prezidenta. Tomu zbydou na rozhodnutí zřejmě jen dva dny. „Čím déle bude trvat řešení těch rozdílů, tím větší problémy bude muset vláda a parlament řešit. To, co projde sněmovnou, jsem připraven bez odkladu podepsat,“ prohlásil prezident Pavel.

Postoje senátorů

Třicet senátorů je podle ankety ČT připraveno podpořit vládní verzi, která počítá s růstem platů ústavních činitelů od ledna o téměř sedm procent. Osmnáct zákonodárců je proti. Někteří další se zdrží, jiní v anketě neodpověděli.

Kritická je hlavně opozice – platy vrcholných politiků chce zmrazit. Tento návrh už ale horní komora v polovině prosince odmítla.

„Zmrazit platy politiků na pět let a v té dané době vyřešit, aby si o platech v budoucnosti už nerozhodovali politici,“ navrhla předsedkyně senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Předseda senátorského klubu KDU-ČSL Josef Klement však upozornil, že po rozmrazení dochází k razantnímu nárůstu platů.

„Já v tuhle chvíli upřímně nevím. Pro mě je lidsky nepříjemné, že mám jako zaměstnanec státu rozhodovat o svém platu,“ míní předseda senátorského klubu SEN 21 Václav Láska.

Podíl.
Exit mobile version