Aktualizace: 9.07.2024 19:27

Washington – Český prezident Petr Pavel dnes s předsedou branného výboru americké Sněmovny reprezentantů Mikem Rogersem hovořil o válce na Ukrajině, o výdajích na obranu či o summitu Severoatlantické aliance (NATO), který začíná ve Washingtonu. Pavel to řekl novinářům po sérii jednání, při zastávce u lavičky Václava Havla v Georgetownu.

 

S Rogersem probrali mimo jiné to, jakým způsobem by bylo možné dostat Čínu a Rusko k jednacímu stolu ohledně války na Ukrajině. Kromě očekávání od nadcházejícího summitu NATO, který potrvá do čtvrtka, probrali i další bezpečnostní témata.

Už před setkáním s Rogersem jednal Pavel v konzervativní analytické nadaci Heritage Foundation o aktuální situaci na Ukrajině, v Izraeli či o vztahu k Číně a Tchaj-wanu. „Bavili jsme se o výhledech pro nadcházející americké prezidentské volby, o transatlantických vztazích, o NATO,“ řekl také Pavel.

V Kongresu se následně potkal se členy Českého klubu, který vede člen Sněmovny reprezentantů Lloyd Doggett. Témata byla podobná, hovořilo se ale i o rozvoji vzájemných vztahů, o situaci v Maďarsku a na Slovensku. „Bavili jsme se také o tom, jak můžeme rozšířit spolupráci našich zemí, například v ekonomické a investiční oblasti tím, že by našim podnikatelům mohla být udělována víza pro investory,“ poznamenal prezident.

Doggett z Demokratické strany nedávno jako první vyzval amerického prezidenta Joea Bidena, tedy svého spolustraníka, aby se po neúspěšné červnové televizní debatě s protikandidátem Donaldem Trumpem vzdal snahy o obhajobu mandátu.

Podle Pavla při jeho dnešním setkání v Kongresu žádné podobné výzvy nezazněly. „Teď právě probíhá velice intenzivní jednání, takže někteří z nich (kongresmanů) v průběhu našeho sezení odbíhali,“ uvedl. „Myslím, že uvidíme v nejbližších dnech, jak se situace vyvine. V době konání summitu (NATO) nepředpokládám jakékoli zásadní oznámení,“ dodal prezident.

Od aliančního summitu čeká debatu o posílení obranyschopnosti, především východního křídla NATO, a o modernizaci armád, dále o dlouhodobém rámci podpory Ukrajiny. Dalším výstupem bude podle Pavla formulace úkolů pro analýzu vztahů s Ruskem a diskuse o tom, na jakých principech by měl být budován přístup aliance k Rusku.

Pavel zahájil návštěvu Washingtonu během se členy sokolské organizace

Ranním během podél řeky Potomac ve Washingtonu zahájil prezident Petr Pavel návštěvu Spojených států, při které bude Česko reprezentovat mimo jiné i na summitu Severoatlantické aliance. Na zhruba pětikilometrovou trasu se s ním v 06:30 místního času (12:30 SELČ) vydala asi třicetičlenná skupina složená z členů místní sokolské organizace, zástupců prezidentské kanceláře i českého velvyslanectví v USA.

Před výběhem Pavel připomněl svoji účast na XVII. všesokolském sletu v Praze na stadionu v Edenu, kde minulý týden při zahájení večera pozdravil sokoly a starostovi České obce sokolské Martinu Chlumskému předal prezidentský prapor. Po dnešním zhruba půlhodinovém běhu prezident přiznal, že ve vedru a vlhku byla aktivita náročná, zpříjemnily mu ji alespoň výhledy.

Hlavu státu dnes ve Washingtonu čekají spíše politická jednání či slavnostní akce. V Kongresu se setká s představiteli Czech Caucus (Českého klubu), jehož předsedou je Lloyd Doggett z Demokratické strany, který nedávno jako první vyzval amerického prezidenta Joea Bidena, tedy svého spolustraníka, aby se po neúspěšné červnové televizní debatě s protikandidátem Donaldem Trumpem vzdal snahy o obhajobu mandátu.

Pavel se rovněž setká například s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a vyrazí také na procházku Georgetownem, kde se mimo jiné zastaví u lavičky Václava Havla. Večer jej čeká slavnostní akce v auditoriu Andrewa Mellona, kde byla 4. dubna 1949 podepsána Severoatlantická smlouva.

Samotné setkání lídrů členských států NATO bude provázet téma dlouhodobé podpory Ukrajiny napadené Ruskem, ale také například spolupráce se státy Indo-Pacifiku. Summit NATO potrvá do čtvrtka.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.