
Aktual.: 8.07.2025 15:37
Praha – Prezident Petr Pavel chce na čtvrteční mezinárodní konferenci k obnově Ukrajiny v Římě představit 11 bodů, které pokládá pro úspěch rekonstrukčního plánu za důležité. Novináře o tom dnes informovala prezidentská kancelář. Na okraj konference se Pavel sejde k bilaterálnímu jednání s nizozemským premiérem Dickem Schoofem.
Do Říma prezident přeletí ve středu z Německa, kde se společně s tamním prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem zúčastní vyhlášení vítězů soutěže pro české a německé studenty připomínající 80. výročí konce druhé světové války s názvem „Už nikdy více!“.
S německým protějškem bude mít Pavel bilaterální jednání, zúčastní se také pietního aktu u památníku Plötzensee, který se nachází na místě bývalé věznice, kde bylo v letech 1933 až 1945 zavražděno přes 2800 lidí různých národností. Nejpočetnější skupinu zahraničních obětí tvořili Čechoslováci, kterých ve věznici zemřelo přes 670, uvedl Hrad.
Klíčovými tématy čtvrté konference k obnově Ukrajiny, která potrvá do pátku, budou mobilizace soukromého kapitálu, rozvoj lidského kapitálu, decentralizovaná obnova a posilování absorpční kapacity ukrajinských institucí.
Podle aktuálních informací se kromě pořádajících státníků – italské premiérky Giorgii Meloniové a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – zúčastní také šéfové unijních institucí, generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte, moldavská prezidentka Maia Sanduová, německý kancléř Friedrich Merz nebo španělský premiér Pedro Sánchez. S Ruttem se Pavel setká i o den dříve v Berlíně.
Pavel chce účast využít k tomu, aby partnery vybídl ke koordinovanému úsilí ve prospěch plánované obnovy Ukrajiny. Česká hlava státu dlouhodobě zdůrazňuje, že je potřeba prosadit plán, který se svou ambicí přiblíží Marshallově plánu. Jeho úkolem bude podle Hradu stabilizovat a modernizovat ukrajinské hospodářství, zvýšit atraktivitu tamního obchodního prostředí pro partnery, usnadnit návrat válečných uprchlíků a podpořit evropskou integraci Ukrajiny. Pavel představí 11 bodů, které pokládá pro úspěch rekonstrukčního plánu za důležité.
Podle Hradu se už řada českých programů a projektů uskutečňuje, prioritní jsou podpora energetiky, vodohospodářství, obnovy kritické infrastruktury a zdravotnictví. V březnu oznámilo ministerstvo zahraničí, že Česko získá z evropského rozpočtu 188 milionů eur (zhruba 4,6 miliardy korun) na zapojení českých firem do rekonstrukce Ukrajiny ve formě záruk na investiční úvěry a kombinovaných záruk s granty.
Konkrétně mají být podpořeny dva programy cílící na projekty v oblasti kritické infrastruktury a na modernizaci šesti vybraných ukrajinských nemocnic.
V Římě se Pavel setká také s českými delegáty z podnikatelské a nevládní neziskové sféry a samosprávy a na závěr návštěvy vyrazí do Vojenského historického muzea.