Aktual.: 22.02.2025 13:09

Postupim (Německo) – Poslední možnost přímo oslovit voliče dnes má německý kancléř a opět volební lídr Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Olaf Scholz. Svou předvolební kampaň uzavírá v braniborských městech Postupim a Brandenburg nedaleko Berlína. Ačkoli mu předvolební průzkumy nedávají takřka žádnou naději na obhájení volebního vítězství nedávají, Scholz dnes na setkání s řadovými členy SPD a občany v centru Postupimi působil přes viditelnou únavu vyrovnaně a optimisticky. V krátkém rozhovoru s přítomnými novináři řekl, že stále věří ve volební vítězství. Nešlo by podle něj o zázrak.

Kancléř Scholz dnes uzavírá volební kampaň, která podle něj byla krátká, „ale s velkými výzvami“, neokázale. Ve svém postupimském volebním obvodě se dopoledne setkal u malého informačního stolku na místním tržišti s místními členy SPD, kterým poděkoval za pomoc s kampaní. „Kampaň byla namáhavá a nebylo vždy tak hezké počasí jako dnes,“ prohodil u informačního stánku SPD na okraji zelného trhu na sluncem zalitém náměstí Bassinplatz.

Kancléř si pak v hlavním městě spolkové země Braniborsko našel chvilku i na neplánovaný rozhovor s novináři. A hýřil i před nimi optimismem, byť patrně poněkud povinným. „Věřím, že nakonec se mnozí rozhodnou zakřížkovat SPD,“ řekl Scholz, jehož jeho sociální demokraté ve volbách do Spolkového sněmu před téměř čtyřmi lety překvapili finišem, který nakonec vyústil v porážku dlouho favorizované konzervativní unie CDU/CSU s tehdejším volebním lídrem Arminem Laschetem.

Letos předvolební průzkumy SPD dlouhodobě umisťují až na třetí pozici za CDU/CSU a protiimigrační a euroskeptickou Alternativou pro Německo (AfD). Při oficiálním ukončení kampaně SPD v pátek v Dortmundu Scholz ale prohlásil, že SPD je mnohem silnější, než předvolební průzkumy ukazují. „Nevěřím v zázrak, ale ve volební vítězství,“ řekl dnes novinářům.

„Na předvolebních mítincích jsem se setkal s mnohými lidmi, kteří mi kladli otázky, a já jsem na ně odpovídal. A pak mi řekli, že se teď rozhodli nám dát svůj hlas,“ dodal 66letý politik.

Krátce Scholz zrekapituloval i působení své vlády. „Je zcela zjevné, že jsme se museli vypořádat s velkými výzvami,“ řekl a připomněl pokračující ruskou válku proti Ukrajině či skomírající ekonomiku. Podle něj však jeho vláda problémy zvládla dobře. Uvedl, že koaliční vláda SPD, Zelených a liberální FDP našla nové dodavatele energií a že německá ekonomika začíná růst.

V uvolněné náladě si Scholz v Postupimi ještě popovídal si s několika lidmi, kteří se spíše náhodně zastavili u hloučku agitátorů SPD a mnohem početnější skupiny novinářů. Pohovořil s matkou s kočárkem, dvojicí mladých žen a jednou důchodkyní. „Naplňuje mnoho mých představ a záměrů, které ještě i ve svém věku mám. Na základě zkušeností, které jsem za celý život udělala mohu říct, že mu věřím,“ řekla po konverzaci s kancléřem ČTK seniorka, která nechtěla prozradit své jméno.

SPD slibuje hospodářský růst, vytváření nových pracovních míst, investice do infrastruktury či vzdělávání nebo podporu rodin i stabilní důchody.

„SPD dělá politiku pro široké masy, nejen pro bohaté, a má nabídku pro mnohé vrstvy voličů,“ řekl ČTK 64letý Peter Hinrichs, který je členem SPD od roku 1976 a v Postupimi pomáhal s předvolební kampaní. „Musíme v Německu více investovat, to je velmi důležité, a proto podle mě musíme povolit dluhovou brzdu,“ řekl muž původem z Bonnu s poukazem na proklamace konkurenční CDU, která slibuje investice i bez dodatečného zadlužování.

Na volební úspěch SPD to ale v nadcházejících volbách nevypadá. V průzkumech veřejného mínění dlouhodobě a jasně vede CDU/CSU, mohla by získat kolem 30 procent hlasů. Na druhém místě skončí zřejmě se zhruba 20 procenty AfD, na třetím a čtvrtém SPD a Zelení, jejichž zisky se pohybují kolem 15, respektive 13 procent.

Podíl.