Události, komentáře: Britský velvyslanec Matt Field a režisérka Andrea Sedláčková (zdroj: ČT24)

Není vyloučené, že přesně za rok budou další parlamentní volby a může se stát, že extrémní pravici narostou další procenta, řekla v Událostech, komentářích režisérka a spisovatelka Andrea Sedláčková k volbám ve Francii s tím, že v zemi obecně vládnou emoce. Britský velvyslanec Matt Field zmínil, že naopak v Británii se vláda po volbách ustanovila velmi rychle, jak bývá obvyklé. Podotkl, že Britové situaci ve Francii velmi pečlivě sledují.

Sedláčková zmínila, že celá desetiletí existovaly ve Francii dvě hlavní politické strany, které se pravidelně střídaly u moci. „Několik let se zkoušela pravicová politika, potom levicová, nyní je vlastně poprvé taková tripartita – extrémní pravice, extrémní levice a pak Macronův střed, který se nikdy nepodařilo úplně definovat. A je to, myslím, pro všechny velmi těžká situace,“ popsala s tím, že lidé se více hádají a celkově je ve společnosti nálada vyhrocenější, což platí i pro politiky.

„Už nyní si vzájemně říkají, že spolu nechtějí stvořit koalice. My to známe, naše parlamentní demokracie funguje na koaličním systému, dlouhá léta fungovala, ale tam, protože je to novinka, tak si myslím, že vládnou daleko větší emoce,“ podotkla Sedláčková. Podle ní není vyloučené, že za rok budou další parlamentní volby. „Bohužel se může stát, že extrémní pravici opět narostou další procenta, protože je to ta tendence.“

Podotkla, že francouzský prezident Emmanuel Macron se podle některých politologů přepočítal a nejspíše nečekal, že velmi rozhádané levicové politické strany během jednoho týdne najdou společný program a spojí se. „Slyšela jsem ale i politology, kteří říkají, že možná mu to vyjde, že se levicové strany nedomluví a udělají nakonec koalici s jeho stranou, takže možná nás zase Macron překvapí jako vždy.“

Field: Patové situace zažila i Británie

Field zmínil, že Británie situaci ve Francii bedlivě sleduje. „Žádná země asi nemá takový zájem na tom, co se děje ve Francii, jako Velká Británie, je pro nás velice důležitým partnerem.“ Podotkl, že i v Británii byly v minulosti patové situace, kdy se vyjednávaly koalice. „Není to pro nás ale moc typické, pro nás je skutečně typičtější jednoznačná výhra,“ podotkl a zmínil, že v Británii se po posledních volbách situace hýbala velmi rychle.

„Přišly výsledky, které velice jasně ukázaly, že lidé chtějí změnu. V podstatě tyto výsledky značí čtrnáct let konce vlády konzervativců. Zásadní je, jak rychle jsme se posunuli dál,“ zmínil s tím, že ještě v pátek se lídr labouristů Keir Starmer ujal premiérského úřadu a začala pracovat jeho nová vláda.

Velvyslanec podotkl, že většina lidí volí buď konzervativce nebo labouristy, ale tentokrát spousta lidí volila například i liberální demokraty. Varianty podle Fielda tedy jsou, ale Starmer má opravdu silný mandát. „Získal silnou většinu a právě z tohoto důvodu vstupuje do nové vlády se skutečnou energií, se zápalem. Myslím si, že to bylo vidět i z jeho proslovu v Downing Street, byla to taková veselá pozitivní oslava, ale zároveň to bylo velice vážné a byla tam atmosféra toho, že jdeme na to, jdeme makat. A myslím si, že to bude i to, jak jeho vláda bude fungovat.“

Podíl.