
Aktual.: 17.07.2025 11:45
Praha – Pražský magistrát dokončil obnovu okolí Národního památníku na Vítkově. Původní asfaltové parkoviště nahradila promenáda s vodotrysky a mlatová piazzetta s lavičkami a nově vysazenou zelení. Město na místě nechalo postavit také veřejné toalety a bistro. Za stavební úpravy zaplatilo zhruba 111 milionů korun bez DPH. Novináře o tom dnes informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Uprostřed nové promenády z česaného betonu je zasazeno 101 mlžících a 100 klasických vodních trysek. Funkční budou od května do září, spouštět se budou přibližně čtyřikrát za hodinu. Dalším novým vodním prvkem je gejzír, který dosáhne až do výšky sedmi metrů. Jeho součástí je i osvětlení, které se bude zapínat ve večerních hodinách. Všechny vodní prvky mají vlastní technologickou šachtu, takže voda bude v systému cirkulovat.
„Parkoviště je minulostí, místo něj vznikla mlatová pobytová plocha s lavičkami a 29 novými stromy, převážně jerlíny, které budou dobře snášet suchá a horká léta,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).
Nová budova, v níž budou veřejné toalety a bistro, je částečně zapuštěna do svahu. „V současné době hledáme provozovatele bistra. S ohledem na to, že nový nájemce zahájí provoz úplně nového objektu, a ještě v závěru hlavní sezony, rozhodli jsme se podpořit budoucího provozovatele slevou na nájmu, a to 50 procent pro první půlrok,“ doplnila Komrsková. Bistro by se mělo otevřít v září.
Zakázku na obnovu prostranství získala na jaře letošního roku firma Firesta-Fišer. Cena zahrnovala i nový mobiliář, inženýrské sítě a osvětlení. Část výdajů se hradí z dotací z operačního programu IROP.
Loni město nechalo obnovit cesty na jižní straně parku, letos v lednu skončila oprava schodů na severní straně. U jejich paty vznikne v rámci výstavby nového domu v Pernerově ulici lávka, která propojí Karlín s Vítkovem.
Národní památník na Vítkově vznikl podle návrhu Jana Zázvorky a Jana Gillara mezi lety 1928 až 1938. Za druhé světové války ho německá armáda používala jako skladiště. Po válce ho spravoval Vojenský historický ústav, od roku 1951 tam byli pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa, o dva roky později vzniklo mauzoleum prezidenta Klementa Gottwalda. V roce 1962 přešel pod správu ministerstva školství a kultury.
V roce 2009 byl po dokončení rekonstrukce zpřístupněn veřejnosti, nacházejí se v něm stálé výstavy zachycující významné události českých dějin 20. století, ale také tematické expozice. Loni v červnu přešel ze správy Národního muzea pod správu Vojenského historického ústavu Praha.