Aktual.: 7.02.2025 06:20

Praha – Většina krajů podle svých dlouhodobých záměrů neplánuje navyšovat kapacity všeobecných oborů středních škol, tedy například gymnázií a lyceí. Dlouhodobé záměry krajů tak nenaplňují poptávku rodičů a žáků ani dlouhodobý záměr ministerstva školství, který cílí na vyvážený podíl odborného a všeobecného vzdělání. V analýze na to upozornili odborníci z výzkumné organizace PAQ Research. Výjimkou je podle nich například Praha, Vysočina a částečně Plzeňský kraj.

Všeobecné vzdělání by podle dřívějšího výzkumu PAQ Research chtěla pro své děti nejvíce asi třetina rodičů. Za nabídku míst v oborech středních škol jsou zodpovědné kraje.

„Ministerstvo pouze doporučuje nebo finančně motivuje, nemůže ale nařídit, kolik bude v kraji gymnázií,“ uvedli odborníci. Dlouhodobé záměry vzdělávání a rozvoje vzdělávacích soustav krajů jsou dokumenty, které platí čtyři roky. Opatření, která jsou v nich uvedená, podle expertů nejsou závazná, za jejich nesplnění není kraj zodpovědný. Zároveň se tyto dokumenty podle nich vydávají před volbami. Cíle a aktivity, které jsou v dokumentech stanovené, nemusí nová krajská vedení přijmout.

O potřebě navyšovat počet míst na gymnáziích a lyceích ve svých dlouhodobých záměrech hovoří Praha a Vysočina. Jihomoravský a Plzeňský kraj předpokládají navyšování počtu míst v „žádaných“ oborech. Jihomoravský kraj omezuje rozhodnutí na Brno, Plzeňský se pak soustřeďuje na obory lyceí, uvedli odborníci.

Všeobecné vzdělání chce jako první volbu pro své dítě 32 procent rodičů, současný podíl přijatých deváťáků činí 18 procent, podotkli experti. Při odstranění překážek, jako je taktizování při výběru školy či placená příprava na přijímací zkoušky, by podle nich poptávka stoupla až k 50 procentům.

„Kraje pro své deváťáky běžně nemají ani čtvrtinu míst na gymnáziích a lyceích. Od vize ministerstva školství (MŠMT) je tedy dělí dvojnásobné navýšení kapacit,“ uvedli odborníci.

Nejvíce míst na gymnáziích a v lyceích nabízí Praha a Jihomoravský kraj. Hlavní město je podle expertů specifické, žije v něm více obyvatel vyšší a střední třídy, kteří mají zájem o všeobecné vzdělání pro své děti. I v metropoli proto poptávka převyšuje nabídku. Vliv má i zájem uchazečů ze Středočeského kraje o pražské školy.

Praha chce navyšovat i kapacity víceletých gymnázií, což jde proti cílům ministerstva školství. Podle odborníků je to kontraproduktivní. Zvýšená poptávka po osmiletých a šestiletých gymnáziích může být podle nich důsledkem strachu z nízkých kapacit čtyřletých gymnázií.

S nabídkou všeobecného vzdělání na SŠ můžou pomoci i nová všeobecná gymnázia. Nový obor otevře 31 škol, například šest v Praze či čtyři v Českých Budějovicích. Asi čtvrtina bude na soukromých školách, uvedli odborníci. Například v Pardubickém kraji dostala povolení jen dvě všeobecná lycea, zájem projevilo 16 škol. Nový obor dříve kritizovala Asociace středních průmyslových škol. Zavedení všeobecného lycea podle ní může snížit zájem o odborné vzdělávání, což jde podle nich proti potřebám zaměstnavatelů.

 

Podíl.