
Komerční prezentace Aktual.: 20.04.2025 13:22
Vatikán – Papež František dnes pozdravil desetitisíce věřících z balkonu vatikánské svatopetrské baziliky, tradiční poselství Urbi et orbi (Městu a světu) za něj ale přečetl hlavní papežský ceremoniář Diego Ravelli. Osmaosmdesátiletý František, který se potýká se zdravotními potížemi a zotavuje se z dlouhé hospitalizace, jeho prostřednictvím v poselství vyzval k uzavření příměří mezi Hamásem a Izraelem nebo se modlil za mír na Blízkém východě.
Papež nejprve pokynul tisícům věřícím na Svatopetrském náměstí. Pozdravil je slovy „veselé Velikonoce“ a podle agentury AP jeho hlas zněl nejsilněji od propuštění z nemocnice. „Ať žije papež,“ provolával dav v odpovědi.
Poselství, které papež přednáší dvakrát ročně na Vánoce a Velikonoce, dnes nejprve hovořilo o „dramatické a žalostné“ situaci v Pásmu Gazy, kde vede izraelská armáda ofenzivu. Palestinské teroristické hnutí Hamás hlava katolické církve vyzvala, aby propustilo zbývající izraelská rukojmí a aby s Izraelem uzavřelo příměří, napsala agentura Reuters. Papež také podle Reuters odsoudil „znepokojivý“ trend antisemitismu ve světě a modlil se za mír v Libanonu, Sýrii a na Ukrajině, dodala agentura APA.
Poselství předcházela mše svatá na Svatopetrském náměstí, kterou sloužil kardinál Angelo Comastri, bývalý arcikněz svatopetrské baziliky. Comastri asi 300 přítomným církevním hodnostářům a věřícím přednesl homilii, kterou připravil papež.
František byl hospitalizován v polovině února kvůli zánětu průdušek a zápalu plic. V nemocnici strávil 38 dní a propuštěn byl 23. března. Od té doby se několikrát nečekaně objevil na veřejnosti, k věřícím však pronesl jen krátké pozdravy.
V historii se už vyskytly případy, kdy papež osobně nepronesl poselství Městu a světu. Stalo se tak v případě Jana Pavla I., který byl zvolen papežem v srpnu 1978, a zemřel krátce nato, 28. září 1978, neměl tudíž příležitost toto požehnání pronést.
V roce 2005 už vážně nemocný papež Jan Pavel II. nechal poselství Urbi et orbi v rámci velikonoční bohoslužby přečíst vatikánským státním sekretářem, kardinálem Angelem Sodanem. Papež Jan Pavel II. se tehdy pouze objevil na zhruba deset minut v okně své rezidence a desetitisícům shromážděných věřících opakovaně požehnal pokynem ruky, ale vlastní požehnání a tradiční poselství Městu a světu už nebyl schopen osobně pronést.