V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastnil jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukázaly záběry z Vatikánu. Modlili se za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky. Slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.

Nový papež ve své homilii poprvé po zvolení do čela katolické církve promluvil na veřejnosti anglicky. Především americká média se ve čtvrtek pozastavovala nad tím, že rodák z Chicaga promluvil ve čtvrtek k věřícím italsky, jak je zvykem, a španělsky, s čímž poukázal na své blízké vztahy k Latinské Americe vzhledem ke svému dlouhému působení v Peru.

Ve svém proslovu, který poté pokračoval v italštině, papež označil církev za „společenství přátel Ježíše a věřících“. Vzpomněl situace, kdy je víra spíše menšinovým jevem. „Ani dnes není málo prostředí, kde je křesťanská víra považována za něco absurdního, pro slabé a málo inteligentní lidi; prostředí, kde se upřednostňují jiné jistoty, jako technologie, peníze, úspěch, moc, potěšení,“ prohlásil papež.

„Jsou to prostředí, kde není snadné svědčit o evangeliu a hlásat je a kde jsou věřící vysmíváni, pronásledováni, opovrhováni nebo nanejvýš tolerováni a litováni. Právě proto jsou to však místa, kde je mise naléhavá, protože nedostatek víry často přináší s sebou dramata, jako je ztráta smyslu života, zapomenutí milosrdenství, porušování důstojnosti člověka v nejdramatičtějších podobách, krize rodiny a mnoho dalších ran, kterými naše společnost značně trpí,“ uvedl Lev XIV.

Nový papež se modlil, aby jeho pontifikát pomohl katolické církvi být světlem v „temné noci tohoto světa“, napsala agentura Reuters. „Bůh mi (…) svěřil tento poklad, abych byl s jeho pomocí jeho věrným správcem pro dobro celého mystického těla církve,“ řekl.

Kardinálové zvolili ve čtvrtek papežem amerického kardinála Roberta Prevosta, který si zvolil jméno Lev XIV. Odkazuje tím na svého předchůdce Lva XIII., který encyklikou Rerum novarum položil základy soudobé sociální doktríny katolické církve. Podle vatikánského mluvčího Mattea Bruniho tím chtěl pontifik odkázat „na muže a ženy, na jejich práci v dobách umělé inteligence“.

Podíl.
Exit mobile version