Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
„Na Svatopetrském náměstí se sešli lidé různých náboženství, politici, duchovní, věřící, obyčejní i významní hosté. A to dokáže na světě asi jen jedna osoba – papež,“ uvedl Nuzík, kterého pontifik jmenoval do pozice biskupa i arcibiskupa.
„Cítím vděčnost papeži Františku za všechno, co jako pastýř církve udělal,“ zmínil Nuzík a vyzdvihl pontifikovu vlastnost dokázat sjednotit svět, který „se jeví rozkolísaně a je rozdělený“. Arcibiskup věří, že styl papeže Františka „může být pro lidi oslovující“, díky čemuž se přiblíží k církvi a Bohu.
Potlesk jako potvrzení hodnot papeže Františka
Olomoucký arcibiskup sdělil, že byl potěšen, když promluvu, při níž kardinál Giovanni Battista Re shrnoval celý život a působení papeže, tolikrát přerušil potlesk. „Vnímám to jako potvrzení hodnot, které František vnesl nejen do církve, ale do celého světa. Potlesk jako by vyjadřoval celému světu, věřícím i nevěřícím – to jsou hodnoty, na kterých je potřeba dále stát a pokračovat v nich,“ řekl Nuzík.
Mše vedená ve velké míře v latině nebyla podle Nuzíka překážkou pro věřící, kteří tento jazyk neovládají. Jazykovou bariéru podle něj dokázala přemostit brožura rozdávaná na místě. „Je to jazyk církve, který spojuje všechny,“ uvedl arcibiskup. Znalost latiny patří k základní vědomostní výbavě biskupů.
Zmínil pak papežovu blízkost, něhu a soucit v souvislosti s tím, že se jedná o hodnoty, které mají hlásat i kněží v Česku. Za ně by si Nuzík přál, aby „se pokračovalo v cestě, kterou papež František nastínil“ a aby na ni navázala i nová hlava katolické církve.
„Celá církev na světě rozjela synodalitu a je ještě potřeba udělat aplikaci do nižších pater církve, do našeho života. Zabere to čas a je potřeba, aby v tom nový papež pokračoval. A také v otevřenosti ke světu, k tomu, aby pořád zůstaly v zorném poli nejen bolesti církve, ale také lidí celé planety,“ prohlásil český arcibiskup.
Společenství věřících
Jako takzvaný koncelebrující kněz se pohřbu zúčastnil i český kněz Petr Soukal. Kněží, biskupů a kardinálů, kteří se podíleli na obřadu, bylo zhruba pět tisíc. „Vstával jsem tak brzy jako ostatní poutníci, musel jsem tam být včas, projít bezpečnostní kontrolou, ale koncelebrující kněží měli vyhrazené sektory na náměstí svatého Petra vpředu vlevo,“ uvedl páter s tím, že tak měl blízko k oltáři a rakvi s ostatky papeže.
„Pro mě bylo hezké, že jsem tam byl spolu s ostatními kněžími a přáteli z celého světa,“ dodal. Na pohřbu tak zažil to, co považuje za církev – společenství věřících.
Za silný zážitek označila pohřeb papeže Františka Markéta Chadimová z Diecézního centra mládeže Mamre, která přijela z Vysočiny se zhruba dalšími padesáti poutníky v rámci „jubilea teenagerů“. Sílu zážitku podle ní tvořil pocit komunity, „to, že jsme tam mohli být všichni společně“ s dalšími věřícími, uvedla.
Se skupinou padesáti věřících z brněnské diecéze byl u Andělského hradu i kněz Jan Pavlíček. I tato skupina tedy sledovala obřad z velkých obrazovek umístěných v okolí Vatikánu. „Atmosféra byla velmi dobrá, modlitební,“ popsal. Podle něj „liturgie vtáhla děti“, ačkoliv se částečně konala v latině.
Do Říma mělo tento víkend kvůli jubileu teenagerů naplánovanou cestu asi pět set lidí z Česka. Účastníci jubilea svolaného před mnoha měsíci tvořili velkou část lidí přítomných na sobotním obřadu. Z vysokých českých církevních hodnostářů se obřadu zúčastnili i kardinál Dominik Duka, pražský biskup Zdeněk Wasserbauer a biskup královéhradecké diecéze Jan Vokál.