Lidé od rána přicházejí na Národní třídu připomenout si události před 35 lety, které vedly k pádu komunistického režimu a návratu svobody. U pamětní desky zapalují svíčky, nosí květiny, občas si vyměňují názory příznivci a odpůrci současného režimu. Účastnila se už i řada politiků, například prezident Petr Pavel, předseda Pirátů Zdeněk Hřib nebo šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Sedmnáctý listopad není abstraktní symbol, ale připomínka toho, že máme příležitost budovat svou zemi i život podle sebe, prohlásil k příležitosti výročí Pavel.

Prezidentův příchod na Národní třídu doprovázeli někteří z přítomných pískáním a skandováním „Hanba“, jiní volali „Děkujem“. Pavel reagoval na odpůrce slovy, že kritizovat umí každý, lepší než křičet na Národní třídě je navrhnout, co zlepšit, a naslouchat si.

  • Ke svobodě patří i to, že se křičí na politiky, řekl na Národní třídě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). U pamětní desky ho přivítal i pískot a křik jeho odpůrců.

    Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na Národní třídě (17. 11. 2024)

  • Kritizovat umí každý, lepší než křičet na Národní třídě je navrhnout, co zlepšit, a naslouchat si, řekl prezident Petr Pavel na adresu svých odpůrců.

  • K pamětní desce na Národní třídě v Praze dorazil prezident Petr Pavel. Někteří z přítomných na něj pískali a skandovali Hanba, jiní volali Děkujem.

    Prezident Petr Pavel na Národní třídě (17. 11. 2024)

Slova opozice

Hřib zase prohlásil, že skončila doba, kdy lidé nemohli plně uplatnit svůj potenciál kvůli špatné dostupnosti vzdělání nebo neférové ekonomice. Zdůraznil, že od listopadu 1989 je v Česku svoboda slova i svoboda politická.

Problémy ale podle něj přetrvávají a Česká republika má na víc. Míní, že země dlouhodobě stagnuje. „Problém je v tom, že tu historicky byly dvě partaje, které využívaly nálepky levice a pravice a nic reálného nedělaly. V důsledku této politické nepráce jsme tam, kde jsme. Poslední reformy se tu dělaly na konci 90. let,“ řekl.

Lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře, oni to potřebují cítit, řekla novinářům na Národní třídě Schillerová. V české společnosti podle ní znovu panuje blbá nálada, o níž před lety hovořil tehdejší prezident Václav Havel, zatímco vláda lakuje věci narůžovo.

Od vládních představitelů zaznívá, co vše dokázali a dělají, co je třeba, lidé to ale vnímají úplně jinak, míní Schillerová. Podnikatelé se ale necítí dobře, roste počet lidí na sociálních dávkách a polovina národa se bojí říkat pravdu, aby nepřišli o zaměstnání nebo nečelili útokům na sociálních sítích, dodala.

Zájem veřejnosti

Ráno si přišli listopadové události roku 1989 připomenout rektoři veřejných vysokých škol, postupně přicházejí politici, osobnosti veřejného života, lidé všech generací, rodiny s dětmi.

V ulici, která se změnila na pěší zónu, bude po celý den studentská slavnost Korzo národní. V 17:11 zazní píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem sametové revoluce.

Směrem od Národního divadla směrem k obchodnímu domu Máj jsou na domech velkoplošné bílé plachty s jednotlivými písmeny S V O B O D A. Před Novou scénou stojí tramvaje se symbolickými čísly 17, 11 a 89.

Podíl.
Exit mobile version