Kvůli napjaté situaci v Bosně a Hercegovině se poprvé v historii uzavřel veřejnosti památník genocidy ve Srebrenici. Jeho vedení mluví o reakci na zhoršení bezpečnosti. Dlouholetý lídr bosenských Srbů Milorad Dodik kritizovaný za separatistické snahy čelí obviněním z napadení ústavního pořádku. Soudy na něj vydaly lokální i mezinárodní zatykač.
Řady hrobů ve Srebrenici připomínají jeden z nejhorších masakrů v Evropě od druhé světové války. Jak dokazuje současné dění, vzpomínka na třicet let staré události je v regionu stále živá.
Památník genocidy přitom připomíná nejen tragédii etnicky motivovaného násilí, ale také neschopnost mezinárodního společenství zabíjení zabránit. Přeživší a pamětníci se obávají, že kvůli aktuálnímu vývoji se jedno i druhé může v nějaké míře opakovat.
Mezi osmi tisíci Bosňáky povražděnými srbskými jednotkami jsou i otec a bratr Hasana Hasanoviče. Hasan přežil a jako jeden z kurátorů památníku se nyní podílel na bezprecedentním rozhodnutí areál uzavřít. „Kvůli zhoršení bezpečnostní situace jsme museli udělat bolestivé rozhodnutí,“ popsal muž.
Řada Srbů s kroky Dodika nesouhlasí
Z eskalace v oblasti kritici viní Milorada Dodika. Dlouholetý lídr Republiky srbské – jedné ze dvou entit, které Bosnu a Hercegovinu tvoří – s podporou Moskvy a Bělehradu brojí proti uspořádání země. Obvinění z napadení ústavního pořádku nicméně ústy svého mluvčího odmítá.
„Celou věc jsme jasně označili za politické pronásledování demokraticky zvoleného prezidenta a lídra jednoho z národů v Bosně a Hercegovině,“ řekl poslanec srbské SNSD a zároveň mluvčí strany Radovan Kovačević.
Řada Srbů se separatistickými kroky Dodika nesouhlasí. Opoziční politik Nebojša Vukanović tvrdí, že je to i za cenu zastrašování. Neznámý pachatel mu nedávno zapálil auto. Útok zachytila průmyslová kamera.
„Dodik vytvořil atmosféru, kdy si jeho zarytí příznivci skutečně myslí, že jste nějaký zrádce a berou si právo vás napadnout a vyhrožovat vám i vaší rodině. Situace opravdu není dobrá,“ uvedl opoziční poslanec parlamentu Republiky srbské Vukanović.
Posílení vojenské mise
V reakci na růst napětí v březnu posílila evropská vojenská mise v zemi. Její velení tvrdí, že prioritní úkol patnácti set vojáků je ochrana místní populace. Žádost České televize o rozhovor a natáčení mise odmítla s odkazem na operační bezpečnost.
„V tuto chvíli je to právní a politická krize s potenciálem přerůst v krizi bezpečnostní,“ míní analytik ze Sarajevské univerzity vědy a techniky Emir Hadžikadunić.
Hasan z vlastní zkušenosti ví, jak vypadá cesta od slov ke zbraním. Doufá ale, že i díky památce, kterou pomáhá uchovávat, se současná bouře nakonec přežene.