Aktual.: 15.04.2025 14:14

Panenské Břežany (u Prahy) – Památník Národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech vystaví vůz Reinharda Heydricha, v němž jel v den atentátu, na jehož následky 4. června 1942 zemřel. Renovaci mercedesu nedávno dokončil soukromý majitel, který jej památníku na jeden den zapůjčí 24. května na akci Den Jana Kubiše, kterou památník tradičně pořádá. Zda by vůz mohl být v budoucnu součástí expozice některého z tuzemských muzeí, zatím není jasné, řekl dnes ČTK ředitel památníku ředitel Oblastního muzea Praha-východ Vlastislav Janík. Muzeum památník, který připomíná především události druhé světové války, spravuje.

Památník sídlí v takzvaném horním zámku v Panenských Břežanech, ale zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich obýval zdejší takzvaný dolní zámek, který patří soukromému majiteli. Z něj Heydrich vyjel do Prahy i 27. května 1942, kdy českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš uskutečnili na Heydricha atentát. Útok v pražské Libni přežil, ale o týden později podlehl následné infekci. Podle Janíka se nabízí spojení místa a historie vozu, avšak zda by zde mohl být vůz například vystavený delší dobu, není teď jasné. „Ještě jsme o tom nejednali,“ uvedl Janík.

Ředitel Památníku Lidice, historik Eduard Stehlík, dnes ČTK řekl, že během restaurování kabrioletu Mercedes 320B byl několikrát přizván jako externí expert k určovacím procedurám a přistupoval k nim velmi obezřetně s cílem prověřit skutečný původ. S kolegy si dal za cíl najít alespoň 15 takzvaných markantů, tedy specifických znaků pro identifikaci původu vozu. „My jsme jich tam našli asi 50,“ řekl ČTK Stehlík. Zásadní je podle něj mimo řady dalších patrné poškození auta v pravé zadní části, kde explodovala Kubišova bomba. Blatník nebyl na autě vyměněný, celá zadní část byla neodborně opravená, dalším prvkem bylo i poškození dveří na straně, kde seděl Heydrich.

Informaci o původu vozu naopak zpochybnil majitel Muzea veteránů Slatinice Aleš Sobek, podle kterého lze z předrenovační fotografie odečíst typické známky karoserie MB 290 B, předchůdce typu MB 320 B, uvedl Sobek v dopise zaslaném ČTK. „Je sice možné, že v tzv. nabíhací fázi vyráběl Daimler Mercedes automobily se starou karoserií (např. zde MB 290) a již novým motorem (MB 320). To však nebyl případ Heydrichova vozu, který byl zdokumentován ihned po atentátu,“ uvedl Sobek. Možnosti ověření zpochybnil také historik Vojtěch Kyncl. „Vůz je zrenovovaný, klíčová místa po útoku jsou převařená, a tedy znalecké ověření je nemožné,“ uvedl na facebooku.

 

Podíl.