Protesty v Gruzii po nedávných parlamentních volbách pokračují (zdroj: ČT24)

V Gruzii se v pondělí poprvé sešel parlament v novém složení. Část poslanců ale chyběla, protože opozice jednání bojkotuje a výsledky říjnových voleb neuznává. Podle agentury AFP v zemi na Kavkaze pokračuje politický chaos. Prezidentka Salome Zurabišviliová označila zahajovací zasedání zákonodárného sboru za protiústavní i kvůli tomu, že ústavní soud zatím nerozhodl o její stížnosti na volby. Budovu rovněž obklopili demonstranti.

Proti oficiálně oznámeným výsledkům hlasování protestuje řada Gruzínců. Demonstrující během aktuálního zasedání na budovu parlamentu házeli vajíčka. Na přicházející poslance také křičeli „Rusové“ a „otroci“, píše Reuters. „Naše země je na pokraji kolapsu, chceme ji bránit,“ řekla agentuře jedna z demonstrujících.

Před budovou se za silné policejní přítomnosti začali demonstranti scházet již v neděli večer. Podle AFP se stovky protestujících utábořily podél hlavní třídy v Tbilisi, kde zablokovaly dopravu. Lidé demonstrující proti výsledkům voleb vycházejí do ulic metropole opakovaně od vyhlášení oficiálních výsledků voleb před několika týdny.

Podle opozice bylo hlasování zmanipulované

V říjnovém hlasování podle oficiálních výsledků zvítězila strana Gruzínský sen, která podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Prozápadní opoziční koalice, které se podle oficiálních výsledků také dostaly do zákonodárného sboru, výsledky neuznaly, označují je za zmanipulované ve prospěch Gruzínského snu a prohlásily, že do parlamentu nevstoupí.

Prounijní hlava státu minulý týden požádala ústavní soud, aby výsledky posledních voleb zrušil. Zurabišviliová už dříve označila hlasování za nelegitimní a obvinila Moskvu z vměšování. Odmítla také vydat dekret ke svolání zákonodárného sboru. Pondělní zahajovací jednání tak označila za protiústavní.

Přední odborník na ústavní právo Vachušti Menabde podle AFP míní, že „nový parlament se nemůže sejít, dokud ústavní soud nevynese rozhodnutí o žalobě Zurabišviliové“. Tribunál musí o žádosti prezidentky rozhodnout do jednoho měsíce.

Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu už dříve odmítl kritiku a podle serveru Civil.ge uvedl, že volby byly spravedlivé, svobodné a demokratické. Dosavadní předseda parlamentu Šalva Papuašvili v pátek prohlásil, že poslanci by měli hlasovat o setrvání Kobachidzeho v čele vlády. Právo nominovat premiéra má miliardář, zakladatel a čestný předseda Gruzínského snu Bidzina Ivanišvili, který je považován za člověka, jenž tahá za nitky, aniž by měl oficiální vládní funkci, podotkla AFP.

Podíl.