Stovky lidí v úterý hned ráno opouštěly řecký ostrov Santorini. Na trajektu se dostaly do bezpečí do Athén. Oblíbený turistický ostrov sužuje v posledních dnech série zemětřesení. Podle agentury DPA se jedná o dvanáctý den otřesů v řadě, přičemž v těch posledních síla otřesů stoupá.
V úterý ve 14:04 středoevropského času byl u Santorini zaznamenán zatím nejsilnější otřes, měl magnitudo pět. Na krátkou dobu dokonce úřady vydaly i informace o možné vlně tsunami, tu ale následně odvolaly.
Speciální zpráva Evropského středomořského seismologického centra uvádí, že od 28. ledna se na ostrově Santorini výrazně zvýšila seismická aktivita: „Bylo zaznamenáno více než 815 zemětřesení s magnitudem do 5,1. Tato zemětřesení se soustřeďují asi 25 kilometrů severovýchodně od ostrova Santorini a 25 kilometrů jihozápadně od ostrova Amorgos.“
To přimělo úřady, aby uzavřely školy na Santorini a malých blízkých ostrovech Ios, Amorgos a Anafi. „Všechno je uzavřené. Nikdo teď nepracuje. Celý ostrov se vyprázdnil,“ řekl agentuře DPA osmnáctiletý místní obyvatel Dori, který si nepřál uvést své příjmení, než nastoupil na trajekt do řecké metropole. „Pojedeme do Athén, dokud neuvidíme, jak se to tady vyvíjí,“ dodal.
Také lety ze Santorini do Athén byly plné, uvedl řecký letecký dopravce Aegean Airlines. Očekává se, že do konce dne odletí z ostrova 2500 až 2700 lidí. „Chystáme se odletět, protože se bojím. Jsou tu neustále zemětřesení, musíme odletět kvůli dětem, aby se uklidnily,“ řekl 38letý Beni Ouklala, který má na ostrově brigádu. Naopak jiní obyvatelé Santorini působí smířeně. „Zůstaneme tady, proč bychom měli odcházet? Když se něco stane, tak se to stane,“ řekl agentuře Reuters 63letý kapitán turistické lodi Eftichis Diamantopulos.
Před zvýšenou seismickou aktivitou na Santorini a okolních ostrovech varoval už v neděli také český resort zahraničí. Občanům cestujícím do Řecka doporučil, aby dbali zvýšené opatrnosti a sledovali pokyny místních úřadů. V případě nouze by měli kontaktovat české velvyslanectví v Athénách nebo nouzovou linku ministerstva +420 222 420 222.
„Chápeme, že tato situace není pro obyvatele regionu jednoduchá, proto prosím naslouchejte řeckým úřadům a uvědomte si, že jako obvykle mnoho lidí na sociálních sítích vydává nesmyslná prohlášení. Zůstaňte v bezpečí,“ doporučuje Evropské středomořské seismologické centrum s varováním, že „otřesy mohou být předzvěstí zemětřesení většího rozsahu, proto jsou v oblasti přijata bezpečnostní opatření“.
- Velikost zemětřesení je vyjádřena veličinou magnitudo. Používá se několik magnitudových stupnic, jež se dají převést jedna na druhou pomocí empirických vzorců. Nejpoužívanější stupnici vytvořil americký seismolog Charles Richter roku 1938.
- Richterova stupnice – nebo také místní magnitudo zemětřesení – představuje jediné číslo, kterým se popisuje velikost (síla) zemětřesení. Je to logaritmická stupnice o základu 10 počítaná z vodorovné amplitudy největšího posunu od nuly na seismografu. Čím vyšší číslo, tím silnější zemětřesení.
Proč je tato oblast tak aktivní
Řecko je jednou ze zemí s největším rizikem zemětřesení v Evropě, protože se nachází na rozhraní africké a euroasijské tektonické desky, jejichž neustálá interakce vyvolává častá zemětřesení.
Ostrov Santorini už v minulosti soptil mnohokrát. Poslední a současně nejslavnější erupce se odehrála někdy kolem roku 1600 před naším letopočtem, tehdy byl ostrov známý ještě jako Théra. Masivní výbuch uvolnil do atmosféry přes 40 kilometrů krychlových hmoty, erupce způsobila obří vlnu tsunami a došlo i k dalším lokálním následkům, včetně ochlazení atmosféry vlivem velkého množství prachu ve vzduchu.
Dopady na Středomoří byly podle historiků a archeologů zásadní. Vlna, která zasáhla Krétu, měla na výšku možná až devět metrů a zničila řadu lokalit na pobřeží i ve vnitrozemí ostrova. Některé hypotézy tvrdí, že dlouhodobě se už Mínojská civilizace na tomto ostrově z následků nevzpamatovala a v důsledku toho zanikla.
Posuzovat zpětně důsledky je pro historiky velmi složité, v mnoha případech jde o teorie a spekulace, pro něž chybí kvalitní důkazy. Některé náznaky přisuzují erupci vliv i na kolaps čínské společnosti v té době: měla by být zodpovědná za konec dynastie Šang. O temné obloze a chladu informují také egyptské a starořecké záznamy. A dokonce existují spekulace, jež tuto katastrofu spojují s mýtem o pádu Atlantidy.